אנשי סגל וסטודנטים –אתגרים  בניהול, גישה ושימוש בחומרי קורסים ותפקיד הספרייה – דוח מחקר

במהלך השנים מוסדות אקדמיים מתקשים להתמודד עם הצרכים וההעדפות של סטודנטים ואנשי סגל בכול הנוגע לחומרים שהם זקוקים לקורסים השונים. מגפת קורונה והמעבר ללמידה מקוונת רק החמירה את המצב . במקביל יש התפתחויות טכנולוגיות ואחרות שיכולות לסייע בהתמודדות עם המצב.

דוח מחקר מוזמן של Ex Libris  ושנערך על ידי Alterline  שעוסק בנושא האתגרים של הסטודנטים ואנשי הסגל בגישה, בניהול ובשימוש בחומרי קורסים התפרסם לאחרונה. הדוח מציג ממצאים מסקר שנערך בקרב 103 אנשי סגל ו- 257 סטודנטים בארה"ב בתחומי מחקר שונים.

מממצאי הדו"ח:

  • אנשי הסגל נושאים בנטל הניהולי העיקרי של חומרי הקורסים ורק מעטים מקבלים תמיכה
  • ספריות אקדמיות אינן מנוצלות דיין על ידי אנשי הסגל בחיפוש אחרי חומרי קורסים. בכול הקשור לחומרי הקורסים – אנשי הסגל משתמשים בתדירות גבוהה יותר במקורות אחרים כגון: חיפושים ברשת האינטרנט והמלצות של עמיתים. ספריות אקדמיות יכולות למלא תפקיד רב יותר בתמיכה באנשי הסגל על ידי הקפדה על משאבי קורסים מגוונים ומותאמים לצורכי הסטודנטים , נגישים לסטודנטים ללא עלות או בעלות נמוכה.
  • אנשי הסגל משתמשים במגוון רחב של מקורות מידע , כולל קישורים למשאבים מקוונים ולקבצי PDF של ספרים, פרקי ספרים ומאמרים, אך עדיין רב מספר ההפניות לספרים פיזיים לספרי לימוד ולחומרים בדפוס. הסטודנטים לעומת זאת מעוניינים ביותר חומרים מקוונים ואינטראקטיביים.
  • אנשי הסגל ממשיכים להשתמש בעיקר בשיטות מסורתיות לניטור השימוש ומעורבות הסטודנטים בחומרי הקורסים כגון מבחנים, רמת השתתפות בכיתה וכו' ופחות בנתונים סטטיסטיים על השימוש בחומרי הקורסים- נתונים שעשויים להיות מדויקים יותר.
  • המעבר ללמידה מקוונת יצר לחץ חדש על אנשי הסגל לסייע לסטודנטים בגישה לחומרי הקורס המקוונים. אתגרים עיקריים של הסטודנטים בהקשר זה כוללים בעיות בגישה לחומרים מאחורי חומת תשלום, קישורים שבורים, לא מספיק רשיונות בו זמניים ועוד. רוב אנשי הסגל עוזרים לסטודנטים לנווט אך מיעוט משמעותי עדיין מתקשה לעשות זאת.
  • אחת הבעיות שמשפיעה על הישגי הסטודנטים היא עלות חומרי הקורסים. אנשי הסגל עושים מאמץ בנידון, בעיקר על ידי בחירה בחומרים בעלות נמוכה יותר  ובחומרים חופשיים, אך עדיין סטודנטים מדווחים על השפעה שלילית של עלות חומרי הקורס על ההישגים שלהם בלימודים,  בשל הצורך להקדיש יותר זמן לעבודה ושימוש בחומרים איכותיים פחות.

אשר לתפקיד הספרייה – אנשי הסגל מדווחים על רמה גבוהה של שביעות רצון מתמיכת הספרייה בהוראה ולמידה אך רוצים לראות מעורבות רבה יותר בתחומי הליבה של מומחיות בספרייה.  מעטים בלבד מדווחים על שיתוף פעולה עם הספרייה בניהול חומרי הקורסים . אנשי הסגל מעוניינים בשיתוף פעולה עתידי עם הספרייה בכול הקשור לרכש, רישיון   ודיגיטציה של חומרי הקורסים , הוזלת עלויות לסטודנטים ובירור זכויות יוצרים על המשאבים.

ממצאים אלה מהווים הזדמנות לספריות אקדמיות למנף את המומחיות שלהן כדי להגביר את המעורבות עם אנשי הסגל בכול הקשור לתמיכה בפעילויות ההוראה והלמידה.

library

לדוח המלא (אינפוגרפיקה)

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה דוחות מחקר, כללי, מעולם הספריות, תקשורת מדעית. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s