דוח מערכות ספרייה 2021

lssדוח מערכות הספריות 2021  שהתפרסם במאי 2021 , עוסק כבכול שנה בתוכנות ובטכנולוגיות למיכון וניהול משאבי הספרייה והשקעות הספריות השונות  במישור הגלובלי במוצרים אלו . אלא שהשנה כולל גם התייחסות מיוחדת גם להשלכות הקורונה.

כמעט כל הספקים תיארו שהם מספקים התערבויות מערכת או שיפורים פונקציונליים כדי לסייע ללקוחותיהם בתקופה מאתגרת זו. לרבים מהשינויים הללו יהיה ערך מתמשך. עבור כמה ספריות, המשבר האיץ את המעברים לפעולות דיגיטליות מוגברות שכבר בוצעו.

הדוח מתייחס למערכות ולספקים של מערכות הספרייה בסוגי הספריות השונות.

אשר לספריות האקדמיות -ספקים רבים שואפים לספק מוצרים התומכים בדינמיקה המורכבת המתקיימת בספריות אקדמיות. בשנים האחרונות מסתמנת התרחקות של ספריות אקדמיות ממערכות ספרייה משולבות מדור ראשון  ILS , שתומכות במוצרים שבדפוס ובמקומן מסתמן אימוץ   פלטפורמות שירותי ספרייה מדור שני  LSP  שנועדו לנהל את כל הפורמטים של  האוסף. התקנות של מוצרי ILS כמו Aleph ו- Voyager  שמיועדות לספריות אקדמיות, צונחות במהירות. ספקים שמציעים מוצרי ILS שאומצו על ידי סוגים רבים של ספריות רואים נטישה  בקרב מכללות ואוניברסיטאות

תפקידם של המערכות לגילוי ידע  נמצא בירידה בשוק  הספריות האקדמיות.. אחוז קטן יחסית של חוקרים וסטודנטים רואים בשירות של מערכות לגילוי ידע  את נקודת המוצא שלהם, ומעדיפים את Google Scholar  ושירותים של מו"לים ומאגרי מידע  כמו   Scopus  PubMed .   למרות  שהפופולריות של המערכות לגילוי ידע  הולכת ופוחתת, מוצרים אלה  עדיין חיוניים לספריות אקדמיות. ספקים חייבים לשאוף לחזק את יכולותיהם, לשפר את מנשקי המשתמש ולהגדיל את חשיבותם האסטרטגית.

ספקים משלבים  באופן שגרתי מערכת לגילוי ידע עם  מבצעים עבור מערכות ספרייה מהדור השני  LSPs  , ומעטות הספריות האקדמיות שרוכשות בנפרד  מערכות לגילוי ידע  כפי שהיה לעתים קרובות לפני עשור. כיום אופייני יותר לספרייה לקבל את המערכת לגילוי ידע  שכלולה  ב- LSP שלה, כמו Primo עם Alma או WorldCat Discovery Service עם WorldShare  Management Services,  או לנצל שותפות בין ספק ה- ILS שלה לבין אחד מספקי המערכות לגילוי ידע , בדרך כלל שירותי המידע של EBSCO

ProQuest

כאחד העסקים הגדולים ביותר המציעים מוצרים ושירותים לספריות, ProQuest נעשתה מעורבת יותר ויותר בתחום הטכנולוגיה באמצעות רכישות ופיתוח מוצרים, תוך שמירה על התחום העיקרי שלה  – תוכן, בסיסי נתונים ומטא נתונים. רכישתה את Serials Solutions בשנת 2004 הובילה למוצרים כמו 360 Suite לניהול משאבים אלקטרוניים ושירות הגילוי מבוסס אינדקס. רכישתה את Ex Libris בשנת 2015 וממשקים חדשניים בשנת 2020 הרחיבה באופן דרמטי את נוכחותה בתחום טכנולוגיית הספרייה.

Ex Libris  כיום היא הספקית המובילה של מוצרי טכנולוגיה אסטרטגיים לספריות אקדמיות ומחקר. התמקדותה בטכנולוגיות למגזר זה, כמו גם הקצאת משאבים נדיבה לעיצוב ופיתוח מוצרים, הביאו אותה לצמיחה מתמדת.

מידע נוסף והתיחסות לספריות ולספקים השונים בדוח המלא

נתונים מפורטים על המערכות השונות (קובץ אקסל)

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה כלים לגילוי ידע, כללי, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s