מידע וטכנולוגיה 2016 ברשת האינטרנט ובארגון – חידושים, חדשנות ואתגרים – סקירה ומצגות

infoביום שני  23.5.2016 התקיים במסגרת "2016 Info" – כנס המידע שעורכת חברת טלדן זו השנה ה-31 ,יום עיון בנושא: "מידע וטכנולוגיה 2016 ברשת האינטרנט ובארגון – חידושים חדשנות ואתגרים "

telyomיום העיון עסק בחידושים ובחדשנות ברשת האינטרנט ובארגון.  הנושאים מגוונים : רובוטיקה ומציאות רבודה, חידושים בחיפוש מידע בגוגל, במנועי חיפוש אלטרנטיביים, בספריות דיגיטליות , וברשתות חברתיות.  מהפכת הנתונים המדעיים הפתוחים, נכסי תרבות בווב הסמנטי, , ניהול חדשנות בארגון, תנועת המייקינג – חדשנות פתוחה  ושינוי חברתי, כלכלה שיתופית, מיקור המונים של ידע ומשחוק והתמודדות עם אתגרים  – פרטיות ברשת  והרשת האפילה, שיווק דיגיטלי  וקידום אתרים . אוזכרו   אתרים שימושיים, כלים  וטיפים.

לבקשת משתתפי יום העיון, אני מפרסמת בפוסט זה תקצירים של ההרצאות ואת המצגות של ההרצאות שאושרו לי עד כה לפרסום על ידי המרצים.

להלן תוכנית היום על פי סדר המושבים, סקירה קצרה על ההרצאות השונות ומצגות מיום העיון .

יו"ר: ד"ר יפה אהרוני, המכללה האקדמית בית ברל

ד"ר נדב דפני, מנכ"ל Stips ואאוריקה , יזם אינטרנט ואיש פיתוח

ההרצאות במסגרת יום העיון:

מושב א : הווב הסמנטי והחברתי- חידושים בחיפושי מידע ונכסי תרבות

מהפכת הנתונים המדעיים הפתוחים – ד"ר יפה אהרוני, המכללה האקדמית בית ברל

בעוד שבעבר הלא רחוק  הפרסום המדעי המסורתי הצטמצם בפרסום תוצאות המחקר, היום מסתמנת מגמה לפרסום חופשי לא רק של תוצאות המחקר אלא גם של נתוני המחקר. ההרצאה עוסקת בסיבות שהולידו את הדרישה  לפרסום הנתונים כולל מניפולציה מגמתית של נתונים על ידי חברות התרופות, היתרונות שבפרסום הנתונים כולל התועלת הכלכלית דוגמת פרויקט גנום האדם.   כמו כן מוצגות בהרצאה פלטפורמות חופשיות שתומכות בפרסום הנתונים ויוזמות בינלאומיות בתחום. כל זה הופך את הנתונים הפתוחים להיות מוכרים כחלק חשוב של המחקר המדעי במאה  ה-21

תקציר ההרצאה

למצגת ההרצאה

חידושים באיתור מידע במנועי חיפוש ורשתות חברתיות אמיר פליישמן, מנכ"ל סיקום גלובל

ההרצאה התמקדה בחידושים במנועי חיפוש- מנועי חיפוש כלליים וייעודים עם התייחסות מיוחדת גם לעולם המובייל.  למצגת ההרצאה 

  ככל שזה משתנה…: גוגל בעולם הפוסט-סמנטי, יהודית קורן, מידענית עצמאית

לצרפתים יש פתגם: ככל שזה משתנה, זה נשאר זהה. האם זה נכון לגבי גוגל? איפה הוא כיום, שנתיים אחרי מהפכת "החיפוש הסמנטי" של Hummingbird של סוף 2013?

הרצאה זו סקרה לעומק את מה שאפשר לעשות כיום במנוע החיפוש הכי פופולרי ברשת. רשימת ה"טיפים וטריקים" שהוצגו כללו  אפשרויות מוסתרות  ולא-מדווחות שספק אם שמעתם עליהם. למצגת ההרצאה 

קורי עכביש יארגו: נכסי תרבות בווב הסמנטי,  אהבה כהן, הספרייה הלאומית

איך ניתן לשלב בין המידע השמור במוזיאונים, בארכיונים ובספריות לבין מידע השמור מחוץ למוסדות של נכסי תרבות? בהרצאה זו נבדק כיצד הווב הסמנטי יכול לעזור למוסדות תרבות לחשוף את אוצרותיהן לקהלים חדשים, לתמוך בשימושים חדשים ולגלות קשרים חדשים. נסקר  מה  נעשה בשטח ואת ההכנות לשילוב כוחו של הווב הסמנטי במערכות של מוסדות תרבות.  למצגת ההרצאה

 

מושב ב': חידושים טכנולוגיים – רובוטיקה ומציאות רבודה   

 

רובוטים סקרניים , ד"ר גורן גורדון , אוניברסיטת תל אביב  

מהי סקרנות? האם רובוטים יכולים להיות סקרניים? בעזרת מחקרים של חקר המוח והתנהגות סקרנית של אנשים וחיות, פותחו בשנים האחרונות מודלים מתמטיים של סקרנות. מודלים אלו כיום מיושמים ברובוטים שלומדים לבד על עצמם, על חפצים בסביבתם ואנשים באינטראציה איתם. בהרצאה דיבר ד"ר גורן על עבודתו בחקר הסקרנות וכיצד רובוטים סקרניים לומדים להתנהג כמו ילדים סקרניים וכיצד ניתן להיעזר בהם לעודד סקרנות בילדים.

למעבדת הסקרנות

לאתר הבית של ד"ר גורן גורדון

מוח, מציאות ומציאות מדומה ,  ד"ר דורון פרידמן, המרכז הבינתחומי הרצליה ההרצאה התמקדה בשליטה במציאות מדומה באמצעות המחשבה

Brain-computer interface (BCI) and virtual reality (VR) are natural companions. BCI provides a new interaction technique for controlling VR, and VR provides a rich feedback environment for BCI while retaining a controlled and safe environment. The combination of VR and BCI allows for providing participants with novel experiences that are impossible otherwise. Both fields still pose many technological challenges to scientists and engineers, but both are making rapid progress. VR and BCI have been combined in multiple ways: BCI can be used for navigation in VR, for controlling a virtual body, and for controlling the virtual world directly. More recent directions explore the possibilities of using BCI for purposes other than control in VR, such as designing and implementing VR systems that adapt to the participant’s cognitive and emotional state. In this talk I will explain these types of VR-BCI paradigms using examples from the projects I have been involved in for the past 13 years.

למצגת ההרצאה

מושב ג' : חדשנות פתוחה ותנועת המייקינג, ניהול חדשנות בארגון, משחוק ומיקור המונים

ניהול חדשנות בארגון עתיר הידע: חשיבותו של המודל העסקי ד"ר יורם קלמן – המחלקה לניהול ולכלכלה – האוניברסיטה הפתוחה

ההרצאה "ניהול חדשנות בארגון עתיר הידע: חשיבותו של המודל העסקי" מציגה את המסר המרכזי של הקורס בניהול טכנולוגיה וחדשנות שיורם פיתח באוניברסיטה הפתוחה. המסר הוא הוא שחדשנות בארגונים צריכה להבחן על פי השפעתה של החדשנות על המודל העסקי של הארגון . שמענו  על ניהול חדשנות בארגונים, וכיצד נעזרים במודל העסקי של ארגון כדי לבצע חדשנות אפקטיבית ולהימנע מחדשנות שלא תורמת לארגון.

למצגת ההרצאה

חדשנות פתוחה ושינוי חברתי ,  מיכל קבצניק, TOM   תיקון  עולם מייקרס

ההרצאה תיארה את גיוס המייקרס לטובת בעלי מוגבלויות על ידי תום. תום- תיקון עולם מייקרס היא עמותת סטארט אפ, נולדה מתוך קבוצת רעות הישראלית במטרה לשפר את חייהם של אנשים בכול העולם. העמותה, שדוגלת  בחדשנות פתוחה, נגישה ומכלילה,  מחברת בין מומחי טכנולוגיה לבין אנשים עם צרכים מיוחדים על מנת לפתח פתרונות לאתגרים יומיומיים. מאז שהוקמה בשנת 2014 תום יצרה יותר מ-150 פתרונות ייחודיים ב-4 מדינות בעולם.

למצגת ההרצאה

משחוק חכמת ההמונים,  יניב כורם, מייסד ומנכ"ל פלייפול לאבס Playful Labs מעבדות משחוק

חכמת ההמונים היא ההנחה שקבוצת אנשים יכולה להגיע לתוצאות טובות יותר בפתרון בעיה מאשר מומחה באותו התחום. שילוב של אלמנטים ועקרונות מעולם המשחקים – או משחוק – במערכות למינוף חכמת ההמונים מאפשר לארגון לנצל את כוח המחשוב האנושי שלו בצורה מהנה.
בהרצאה יניב, חוקר לשעבר במעבדות המחקר של יבמ בתחום חכמת ההמונים ומשחקים רציניים, סיפר על משחקי חכמת ההמונים שפותחו במעבדות המחקר של יבמ בחיפה.

למצגת ההרצאה

לתת  דוקטורט לילדים, אוניברסיטה מקוונת לדור המהיר,  ד"ר נדב דפני, מנכ"ל stips , יזם אינטרנט ואיש פיתוח

את האנציקלופדיה אאוריקה הכרנו לפני שנתיים בכנס המידע . בשלב הנוכחי בהתפתחות המדהימה של המיזם הכריז ד"ר נדב דפני על "אקדמיית אאוריקה". זהו מיזם אקדמי לצעירים, הנותן דוקטורט לילדים. ככל שהוא עולה ומתאמץ ללמוד על העולם וליצור ידע חדש, הלומד באקדמיה עובר מעין מסלול לימודים דמוי אוניברסיטה וזוכה בתארים אקדמיים, שאין להם שום משמעות זולת אהבת הידע וההנאה מתהליך הרכישה שלו.

אאוריקה היא כלי לרכישת ידע כללי וערכים חברתיים, יכולות שיתוף פעולה, חשיבה יצירתית ומקוריות. אבל למעשה היא מכשירה את הלומד ללמידה עצמית, מעודדת את הסקרנות הטבעית ובעיקר מעניקה חוויית לימוד שוויונית ולגמרי חינמית, תוך עידוד יכולת החקירה וכושר ההמצאה של המשתמש

ד"ר נדב דפני על אאוריקה ואקדמיית אאוריקה

מושב ד': סייבר והתמודדות עם אתגרים –  פרטיות ברשת, מתקפות  סייבר והרשת האפילה ,שיווק דיגיטלי וקידום אתרים ,שיתוף כלכלי  

סייבר ופרטיות – הילכו שניים יחדיו, אבנר בן אפרים , מנכ"ל חברת אב-סק בטחון מידע המתמחה בייעוץ והדרכה בנושאי הגנת הסייבר

המעבר לעידן הסייבר הפך את מגמת האנונימיות ששלטה באינטרנט בראשית ימיו למגמה של פומביות מוקצנת. ההרצאה תעסוק בהיבטים שונים של תופעה זו, הן החשיפה והוויתור על פרטיות מצד המשתמשים והן איסוף המידע ע"י חברות. נדונו משמעויות שונות של היבטים אלה ומה צפוי לנו בשנים הקרובות, לאור המגמות הטכנולוגיות החזויות. למצגת ההרצאה

הפשיעה המקוונת והשימוש בסייבר בעולם הפלילי  , גיא זהבי משרד עורכי דין

ההרצאה התמקדה בפשיעה מקוונת ברשת, סיווג ודוגמאות לעבירות והקושי באכיפת החוק במרחב הוירטואלי

למצגת ההרצאה

שיווק דיגיטאלי בעידן ה-Web 3.0: כלים לקידום אורגני אפקטיבי במנועי החיפוש של שנת 2016, דן יופה, מומחה לשיווק אינטרנטי ויועץ אסטרטגי לחברות וסטארטאפים

לראשונה, מקדמי אתרים כבר אינם מקדשים את תוצאת החיפוש הראשונה בגוגל. מה שנחשבה פיסת הזהב של השיווק האינטרנטי משנה את פניה ב2016 בעקבות העדכונים האחרונים של מנועי החיפוש המפנים את תשומת לב המשתמשים אל עבר אלמנטים חדשים בעמוד. ההרצאה עסקה במגמות בעולם ה-SEO (קידום אתרים אורגני במנועי חיפוש) אשר הובילו לתופעה זו והעניקה סל של כלים פרקטיים להתמודדות עם אותם חידושים

למצגת ההרצאה

השטות  שבשיתוף: מי באמת שולט בכלכלה השיתופית?, , ד"ר רועי צזנה, סדנת יובל נאמן למדע וטכנולוגיה  וביטחון , אוניברסיטת תל אביב

ההרצאה עסקה בכלכלה השיתופית, הבעייתיות והפתרונות

תודה רבה לכול המרצים, לכול המשתתפים ביום העיון ולמארגני כנס מידע 2016 מחברת טלדן

קישור למוסף כנס עולם המידע 2016 של עתון הארץ

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה gamification, science 2.0, אופטימיזציה של מנועי חיפוש וקידום אתרים, גישה פתוחה, הרצאות, ווב 3.0, טכנולוגיות, כללי, כנסים, מדע פתוח, מנועי חיפוש, מקורות מידע, נתונים מדעיים פתוחים, פרטיות ואבטחת מידע. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על מידע וטכנולוגיה 2016 ברשת האינטרנט ובארגון – חידושים, חדשנות ואתגרים – סקירה ומצגות

 1. פינגבאק: יום עיון – מידע וטכנולוגיה 2016 ברשת האינטרנט ובארגון – חידושים חדשנות ואתגרים | עולם המידע

 2. שרון חלבה-עמיר הגיב:

  יפה, פוסט נהדר. מצגות מצוינות…מרגישה כאילו השתתפתי ביום העיון 🙂

  אהבתי

 3. information-world הגיב:

  הי שרון
  תודה רבה לך על המשוב. . המרצים היו נהדרים. מכעל ומעבר…
  יפה

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s