דוח מערכות ספרייה 2022

libדוח מערכות ספרייה  2022  שהתפרסם בראשית מאי 2022 , מתעד השקעות מתמשכות של ספריות במוצרי טכנולוגיה אסטרטגיים למיכון וניהול משאבי הספרייה בשנת  2021  במישור הגלובלי

הדוח מכסה ארגונים/חברות  למטרות רווח וארגונים ללא מטרות רווח שמציעים מוצרי ניהול משאבים אסטרטגיים – במיוחד מערכות ספריות משולבות ופלטפורמות שירותי ספרייה  ומוצרי גילוי מקיפים.

הדוח מתבסס על סקר ספקים שבו התבקשו למסור פרטים על הארגון, מכירות, והסברים נרטיביים על הישגיהם.  מקורות נוספים שנבדקו  כוללים הודעות לעיתונות, מאמרי חדשות ומידע אחר זמין לציבור . רוב הארגונים סיפקו רשימות של ספריות המיוצגות בסטטיסטיקה המדווחת, מה שאיפשר ניתוח ואימות מפורטים יותר.

להלן כמה מגמות מסתמנות :

צעד בעל השלכות מסיביות על ספריות הוא רכישתה של  ProQuest על ידי Clarivate  -חברה גדולה ונסחרת בבורסה בתחום התקשורת המדעית והקניין הרוחני. העסקה בשווי של 5.3 מיליארד דולר, שהוכרזה במאי 2021, עולה על כל עסקה קודמת בתחום הספרייה.

תהליך השילוב של ProQuest לתוך Clarivate צפוי להימשך שנה או יותר. לקראת המיזוג, גם אקס ליבריס וגם Innovative דיווחו על מאמצי פיתוח ומכירות משמעותיים.

אקס ליבריס ממשיכה לראות מכירות חזקות של פלטפורמת שירותי הספרייה עלמא שלה. עם 182 החוזים שנחתמו ב-2021  סך ההתקנות הגיע ל-2,261. מספר  הארגונים שחתמו על עסקאות לרכישת עלמא היה גדול מבכל שנה קודמת. פרימו נבחרה על ידי 176 ספריות, ובכך עלה מספר ההתקנות ל-2,910; עוד 55 ספריות נרשמו ל-Summon ב-2021, מה שהביא את סך הכל ל-860. Summon ו-Primo מציעות ממשקי משתמש ייחודיים אך שתיהן מבוססות על Ex Libris Central Discovery Index (CDI) לתוצאות חיפוש ברמת המאמר. אקס ליבריס ביצעה 43 מכירות חדשות של אפליקציית רשימת הקריאה Leganto שלה. תשע המכירות של פלטפורמת שירותי המחקר של אקס ליבריס Esploro הגדילו את סך ההתקנות ל-37. אקס ליבריס דיווחה על כוח אדם של 921, ירידה של 52 משרות מהשנה שעברה. ב-Innovative  כוח האדם שלה גדל מ-254 ל-270.

מן הראוי לצין שרכישתה של  ProQuest על ידי Clarivate והופעתו של עסק כה גדול בצמרת הענף האיצה את החיבור בקרב שחקנים בינוניים שמטרתם להגדיל את ההיקף והיעילות כדי להישאר תחרותיים. התוצאה יותר רכישות שלהם מכול שנה קודמת .

כמו כן אירועים מסוימים בשנת 2021 קראו תיגר על מגמות מבוססות  כך למשל פרויקט FOLIO נועד להאט את המומנטום של עלמא בספריות אקדמיות, ומזמין את השאלה: האם פרויקט עולה חדש יכול לשבש את הצלחתו של פתרון מוכח שיש לו יותר מעשור של פיתוח מתמשך?

השינויים הכרוכים בספריות האקדמיות מנוגדים בצורה חדה למגזר הטכנולוגיה של הספריות הציבוריות, שבו המוצרים מציעים שינויים  קלים בלבד. מוצרי מערכת ספרייה משולבת (ILS) המשרתים ספריות ציבוריות נוטים להתפתח ולא להשתנות, המגמה היא להוסיף שכבות על מוצרים קיימים כדי לחדש את ממשקי הלקוחות ולבנות ערוצים למעורבות משתמשים  משופרת.

מגמה בולטת נוספת – מערכות ניהול ספריות המבוססות על תוכנת קוד פתוח נמצאות בצמיחה מתמדת. Koha,  למשל שנתמכת על ידי ByWater Solutions,  ממשיכה  לעשות חייל  בקרב ספריות ציבוריות ואקדמיות בארה"ב

ספריות קטנות יותר זוכות לשירות טוב על ידי חברות המציעות מערכות משתלמות ומתוחכמות יותר ויותר. עסקים אלה מוסיפים טקסטורה חשובה לתעשייה, מטפלים בתחומי נישה מהם התעלמו השחקנים הגדולים ומספקים מערכות ושירותים לספריות בתקציב צנוע. בעוד שההשפעה הכלכלית שלהם קטנה ביחס לענף הכולל, תרומתם המעשית רבה.

אלה מגמות בולטות מהדוח שכולל פרטים רבים אותם ניתן למצוא בדוח המלא

כמו כן מידע נוסף על כוח אדם וסטטיסטיקות מכירות זמינים במדריכי הטכנולוגיה של הספרייה

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה טכנולוגיות, כללי, מעולם הספריות, סקרים, תוכנות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על דוח מערכות ספרייה 2022

 1. salant4 הגיב:

  תודה על סיכום טוב וממצה !!

  בהערכה,
  עמי סלנט

  אהבתי

 2. information-world הגיב:

  תודה עמי דעתך חשובה תמיד

  יפה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s