חינוך פתוח ומשאבי חינוך פתוחים בספריות בחינוך הגבוה באירופה – דו"ח מחקר

O2דוח מקיף בן 96 עמודים שהתפרסם בנובמבר 2021 מציג בפרוטרוט תוצאות סקר בנושא החינוך הפתוח (OE) ומשאבי חינוך פתוחים (OER)  שנערך בקרב  233 ספריות במוסדות להשכלה גבוהה ב-28 מדינות באירופה. הדוח  מציג את הממצאים ברמה כלל-אירופית.

הדוח התמקד בשני תחומים שהשפיעו על החינוך הפתוח בשנה האחרונה: המלצת unesאונסקו בנושא משאבי חינוך פתוחים שפורסמה בסוף 2019 ומגיפת הקורונה.

הדו"ח מתאר את האתגרים, ההזדמנויות והצרכים של ספריות אקדמיות אירופאיות במאמציהן ליישם ולהאיץ את מפת הדרכים של החינוך הפתוח. זה מדגיש את התפקיד המרכזי שהן ממלאות בקידום החינוך הפתוח באירופה.

שלושת התחומים המובילים שבהם ספריות מדווחות שיש מערך שלם של מיומנויות OE תואם חלק מתחומי המומחיות ההיסטוריים שלהם . ספרנים מנצלים את המומחיות שלהם באוריינות מידע כדי לשתף פעולה עם הסגל באיתור ושילוב OER בקורסים מקוונים, את הידע שלהם במטא נתונים כדי להפוך את ה-OER לניתנים לגילוי ואת הניסיון שלהם במאגרים כדי לתמוך באנשי הסגל בשיתוף משאבי חינוך פתוחים. ספריות מספקות כיום שירותי תמיכה ב-OE/OER בתחומי החלפת ידע והדרכה, וכן בנושא זכויות יוצרים. עם זאת ספריות מעידות על  פחות מיומנות ביצירת ספרי לימוד פתוחים ותחומים אחרים שקרובים יותר להוראה.

מחצית מהספריות שנסקרו מדווחות כי למוסד שלהן יש כבר סוג של מדיניות OE, שהם בתהליך של פיתוח מדיניות , או שמדיניות כזו  נמצאת  בבחינה.

מחברי הדו"ח מציינים התפתחויות חשובות של החינוך הפתוח באירופה בהשוואה לשנה שעברה. למרות שהושגה התקדמות משמעותית, יש עדיין תחומים שזקוקים לתשומת לב נוספת, כמו העלאת המודעות להמלצת אונסק"ו בנושא משאבי חינוך פתוחים השקעה בבניית יכולת ביצירה משותפת של OER וספרי לימוד פתוחים, פיתוח מדיניות  חינוך פתוח  הגדלת המימון לפרויקטים בתחום , והשקעה במשאבי אנוש ייעודיים.

העולם ראה ביקוש מוגבר לגישה למשאבים דיגיטליים ופתוחים במהלך מגיפת הקורונה  הסקר מצא כי מגיפת COVID-19 העלתה את המודעות בדבר החשיבות של פתיחות ושימוש ב-OER באירופה.

.לדוח המלא

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה גישה פתוחה, דוחות מחקר, כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s