ספריות אקדמיות ובעלי מוגבלויות – אתגרים

atסטודנטים בעלי  מוגבלויות משתמשים  במהלך הלימודים בטכנולוגיות מסייעות כדי לגשת למידע מודפס ואלקטרוני לשם השלמת משימות לימודיות.  טכנולוגיות מסייעות מתייחסות לכול פריט, תוכנה או מערכת מוצרים שמשמשים להגדלה, תחזוקה או שיפור היכולות התפקודיות של אנשים עם מוגבלויות מעניין מה תפקידם של ספריות אקדמיות בנושא ובעיקר מה הם האתגרים שעמם עליהן להתמודד כדי להבטיח שההשקעות שלהן אכן ישאו פירות.

סקר מעניין שנערך בקרב 186 אוניברסיטאות ציבוריות ברחבי ארצות הברית בדק את הנושא. החוקרים שלחו בדוא"ל את הסקר ל -507 אנשים – שיעור המשיבים היה 14.2%.

מהסקר עולה שספריות אקדמיות נתקלות  ב- 51 אתגרים שקשורים לתחומים הבאים:

  1. ידע כישורים ומיומנות של ספרנים – ידע מוגבל אודות צרכיהם של הלקוחות הנכים הוא אחד החסרונות העיקריים העומדים בפני רוב הספריות האקדמיות במחקר זה . כך למשל אחד המגיבים לסקר, ראש מחקר, הוראה ושירותים, אמר: "אין לנו אינטראקציה ישירה עם התלמידים וסומכים על אחרים שיפנו או יקדמו את השירותים שלנו". חוסר הידע על הצרכים מקשה על מתן שירותי מידע מתאימים
  2. חומרה ותוכנה – רוב הנשאלים במחקר זה הודו כי אינם עונים על צרכיהם של לקוחותיהם הנכים ואינם מספקים שירותי מידע מתאימים. כך למשל אחת הספרניות התלוננה: "להרבה יותר סטודנטים בקמפוס שלנו הם בעלי לקויות למידה או לקויות פסיכולוגיות מאשר לקויות פיזיות. עם זאת, רוב ההיצע שלנו מכוון לניידות, ראייה או שמיעה.
  3. אתגרים מוסדיים – כ -40 % מהאתגרים שדיווחו המשיבים היו קשורים לגורמים מוסדיים, ביניהם בירוקרטיה, תרבות ארגונית, מדיניות, סמכות, ניהול משאבי אנוש, שיווק והסברה
  4. אתגרים פיננסיים – נראה כי אילוצים פיננסיים הם אחד האתגרים הנפוצים ביותר לביצוע יוזמות חדשות בספריות. המשיבים במחקר זה מתארים כיצד קיצוצים בתקציב, סדרי עדיפויות מוסדיים מתחרים, היעדר תקציבים המוקדשים לטכנולוגיות מסייעות והסתמכות על דמי טכנולוגיה שנגבים מתלמידים מקשים על שירות בעלי המוגבלויות
  5. שחקנים חיצוניים –חילוקי דעות עם ספקים, איכות ירודה של טכנולוגיות מסייעות שסופקו על ידי ספקים, פערים בין מידע שמסופק על ידי נציגי מכירות לעומת הביצועים בפועל הם חלק מהמכשולים העיקריים בהשקעה בטכנולוגיות מסייעות.

מכאן עולה כי המכשולים לשרת את המשתמשים בעלי המוגבלויות  אינם מוגבלים ישירות רק לטכנולוגיות המסייעות אלא הם כוללים גם גורמים קשורים אחרים כגון סוגיות ארגוניות ופוליטיות. לדוגמה, מספר האתגרים הגדול ביותר (כלומר, כ -40%) קשור למוסד, כולל מדיניות ארגונית, תרבות ונורמות. מתוצאות המחקר עולה עוד  כי חלק ניכר מ-51  האתגרים הייחודיים שדווחו על ידי מנהלי הספרייה והספרנים הם תלונות על השותפים שלהם במערכת השירות הטכני.

הדוח כולל 15 המלצות להתמודד עם האתגרים .. מידע על כך ומידע נוסף בכתבה המלאה

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s