ויזואליזציה של נתונים בספריות –דו"ח מחקר

ספריות הן יעדים אידיאליים עבור סטודנטים, חוקרים ואנשי סגל לחיפוש מידע וכן לבקשת עזרה בכל הקשור לעיבוד הנתונים של פרוייקטי המחקר שלהם.

בדומה למוסדות אחרים, ספריות עוסקות בפיתוח כלים ויזואליים  שתומכים בתהליכי קבלת החלטות ומשפרים את שירותי המידע. רבים מכלים אלה מתרכזים בהערכת שירותי הספרייה ומשאבי המידע שלהם. לדוגמה, ספריות אוניברסיטת סיטי בניו יורק פיתחו פרויקט בשם "SeeCollections" יישום אינטרנט שנועד להציג בצורה ויזואלית  את מצאי הספרים והספרים אלקטרוניים בספרייה, ובכך לספק לעובדי הספרייה ולמשתמשים הבנה מעמיקה יותר של האוספים ותחומי העניין שלהם.

כלים אחרים מסייעים בהצגת נתוני מחקר שעובדו.

services

דוח מחקר שהתפרסם לאחרונה  נועד לשפוך אור על שירותי ויזואליזציה של הנתונים (DVS) הניתנים באופן מקוון על ידי הספריות האקדמיות של אוניברסיטאות ברמה עולמית. למחקר זה נבחרו שלושים אתרי ספרייה ממאה האוניברסיטאות המובילות הרשומות בדירוג האוניברסיטאות העולמי QS 2021 אתרי ספריית האוניברסיטה נבדקו פעמים רבות לצורך איסוף נתונים. התוצאות שהתקבלו הראו כי ניתן לסווג את שירותי הויזואליזציה של הנתונים בחמש  קטגוריות: מידע, שירותים, הדרכה, כלים ותוכנה ומשאבי מידע. מרבית הספריות (93.3%) הציעו כלים לויזואליזציה של נתונים ותוכנות כמו    Tableau, R, Excel, GephiPlotly. . עשרים ושש ספריות (86.67%) סיפקו משאבי מידע הקשורים לויזואליזציה של נתונים כגון ספרי לימוד, מקורות נתונים, קישורים חיצוניים למשאבים אלקטרוניים ובלוגים.כמו כן  80% מהספריות הציעו שירותי ויזואליזציה לקהילת האוניברסיטאות באמצעות דפי האינטרנט שלהן.

z2

vtoolsממצאי מחקר זה יכולים לסייע לספריות אקדמיות לשפר את שירותי הויזואליזציה של הנתונים שלהן ולהפנות את תשומת ליבן של ספריות ברחבי העולם לקראת מתן שירותים כאלה בעתיד.

לדוח המחקר

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה דוחות מחקר, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s