ספריות אקדמיות ומגפת הקורונה – דו"ח מחקר

דוח מחקר של מנהלי ספריות אקדמיות בארה"ב שהתפרסם בדצמבר 2020 בחן שינויים אסטרטגיים שננקטו בתקופת משבר הקורונה. לסקר ענו 638 מנהלי ספריות . מממצאי הסקר :

  • מגפת ה- COVID-19 חיזקה והאיצה את המגמה של השקעות הספרייה במשאבים ושירותים אלקטרוניים. עוד לפני המגיפה, הספריות השקיעו באופן משמעותי יותר ברכש ורישוי של אוספים אלקטרוניים והרוב המכריע של מנהלי הספריות צופה כי מגמה זו, יחד עם השקעות נוספות בשירותים וירטואליים, תמשיך  גם בעתיד.
  • מנהלי הספריות חשים שהם זכו להכרה ביכולתם להתמודד בצורה טובה בכול הקשור לתמיכתם במחקר, הוראה ולמידה מרחוק..70% ממנהלי הספריות חשים שהספרייה שלהם הייתה ערוכה לשירותים וירטואליים . עובדה זו תרמה לדעתם להכרה בערך  תפקידם והפך את המגמה השלילית של ירידת ערכם כפי שנמצא בסקרים קודמים.
  • מנהלי הספריות העדיפו את רווחת הצוות ואת כספי הארגון  בקבלת החלטות שלהם. רובם הצליחו לסגור ולפתוח מחדש את הספרייה הפיזית ולהקצות שינויים לאוספים וכוח אדם  באופן עצמאי למדי. בקבלת ההחלטות הללו ביקשו מנהלי הספריות להבטיח את ביטחון העובדים ורווחתם בספרייה. עם זאת, כמעט בשליש מהמוסדות התקבלו החלטות על הקצאת כוח אדם על ידי קבוצה אחרת במוסד הרחב יותר. רק מעט יותר ממחצית המנהלים סומכים  על אמצעי הביטחון הרחבים יותר של המוסד שלהם.
  • רוב הספריות חוו קיצוץ בתקציב בשנת הלימודים הנוכחית וקיימת אי וודאות רבה לגבי התאוששות פיננסית בטווח הארוך יותר. שבעים וחמישה אחוז מהמנהלים פעלו בתקציבים מופחתים, בין אחוז לתשעה אחוזים בשנת הכספים 2020-2021. עבור 20 אחוז מהספריות שבהן לא נקבע תקציב עד למועד הסקר, יש אינדיקציות לכך שהמנהלים כפופים לבקרת הוצאות, ונדרשים להשהות את ההוצאות ככול האפשר. רוב מנהלי הספרייה עדיין לא בטוחים אם תקציב הספרייה יתאושש לאחר המגיפה.
  • קיצוץ העובדים השפיע ביותר על מי שעובד במרחבים הפיזיים של הספרייה, אם כי רוב מנהלי הספריות רואים במרחבים אלה חשיבות מכרעת לביצוע משימותיהם בטווח הארוך.
  • הקיצוץ בתקציב לא היה במידה שווה בכול סוגי הספריות – אוניברסיטאות מחקר ומוסדות ציבור נטו להיות מושפעים ביותר לעומת  ספריות במכללות פרטיות. כמחצית מהמשיבים במכללות פרטיות לבגרות דיווחו כי טרם נדרשו לבצע קיצוצים.

מידע נוסף מפורט בדוח המלא

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה דוחות מחקר, כללי, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s