השקתה  של Metadata 2020

Metadata  – מידע על –  "מידע על מידע" הוא אחד הכלים החשובים והחזקים בתקשורת המדעית. מידע על טוב מאפשר נראות , גישה, ומניעת טעויות. בפועל הרבה פעמים מידע העל לא שלם, לא מדויק ולא מעודכן. במיוחד בולטת חשיבותו של מידע-על  כאשר מידע-העל לקוי או לא שלם. כך למשל,  אם במידע-על במאמרים במאגרי מידע חסר שדה של מספר פרויקט/גוף מממן , קשה יהיה להעריך  מאמרים שממומנים על ידי גוף מסוים.

situationבנוסף, לגופים שונים  סטנדרטים משלהם, והתוצאה מגוון סטנדרטים שמקשים על האינטראופרביליות (תאימות תפעולית)  בין המערכות השונות.

metadata2020Metadata 2020   – יוזמה בינלאומית חדשה שהושקה ב- 6 בספטמבר 2017  שואפת לשנות את המצב.

Metadata 2020   היא יוזמה שיתופית של Crossref   בשיתוף עם אגודות, מו"לים, ספרנים, גופי מימון אוניברסיטאות וארגוני תקשורת מדעית גלובליים אחרים שמעמידים בראש סדר העדיפויות את ההשקעה במידע-על עשיר יותר שכן :

  • מידע על עשיר יותר תורם לנראות ולחדשנות
  • מידע על מגשר  בין המערכות והקהילות
  • שימוש מחדש במידע-על קיים מונע מאמץ והמצאה מחדש של הגלגל

המטרה היא ליצור מודעות לשיפור מידע-על ומקורות, לכול מי שמעורב ביצירה ובשימוש של מידע-על: חוקרים ומוסדות מחקר כאחד. ולא קשה לשער מה תהיה תרומתו של  מידע-על עשיר, מדויק ומעודכן  שכולל מידע על חוקרים, המוסד אליו הם שייכים, מענקי מחקר עם מזהים קבועים לאנשים, מקומות ודברים, באופן שאפשר יהיה לשתפו בין מערכות.

אחת המשימות תהיה להגדיר מהו מידע על טוב, לבנות פלטפורמות ומערכות תומכות  ולשתף את הקהילה. לצורך כך חשוב להגדיל את המודעות למידע-על טוב וחשיבותו..

במסגרת Metadata 2020  יהיה היצע של סדנאות, מקורות וכלים להערכה.  תהיה תקשורת בין הקהילות השונות שקשורות לתקשורת המדעית, שיתוף של מקורות וניסיונות בתחום, שיתמכו בכול מי שמעוניין לשפר את מידע-העל. נציגי Metadata 2020   ישתתפו במגוון כנסים ואירועים השנה כולל  Charleston pre-conference  ו- London Info International

לאתר metadata 2020

אודות

 

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה כלי מחקר, כללי, מדע פתוח. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s