כלים לגילוי ידע וגישה פתוחה – כיצד ספריות מנהלות את המאגרים המוסדיים בפרימו?

תנועת הגישה הפתוחה תופסת תאוצה על שני מסלוליה –   מאגרים בגישה פתוחה  שידועים כמסלול הירוק ומאמרים מכתבי עת בגישה פתוחה  שידועים כמסלול הזהב.

בOpenDOAR  המדריך למאגרים  מוסדיים ונושאיים בגישה פתוחה ניתן היום לדפדף ולחפש בלמעלה מ- 2600  מאגרים. מאגרים אלה כוללים אוצר של חומרים נדירים ואחרים.

מתחילת  שנת 2013  Ex Libris החלה להוסיף מאגרים מוסדיים בגישה פתוחה ל- Primo Central Index  – PCI , שירות שזמין למשתמשים  בכלי לגילוי ידע שלה – PRIMO .  ב-2015  ידוע על 74 מאגרים בגישה פתוחה שנמצאים ב- PCI.

growth

primosמעניין לדעת מה התקדם מאז – מהי עמדת הספריות, שלהן תפקיד חשוב בתמיכה בתנועת הגישה הפתוחה,   ביחס ליוזמה זו של Ex-Libris, ומה מצב המאגרים המוסדיים בגישה פתוחה ב-PCI  .

מחקר מעניין  –Open Access and Discovery Tools: How do Primo Libraries Manage Green Open Access Collections?  , שהתפרסם באפריל 2016  בא לענות על שאלות  אלה.המחקר התפרסם כ-preprint ומיועד להיות פרק בספר  Varnum, Ken (in press). Exploring Discovery: The Front Door to a Library’s Licensed and Digitized Content. ALA Editions

הנתונים במחקר מתבססים על תוצאות סקר שהתקיים במסגרת  רשימת התפוצה PRIMO-DISCUSS-L   בתקופה 16 במרץ עד 10 באפריל 2015.  רשימת תפוצה זו כוללת  כ- 1500 חברים שמנהלים/אחראים  על פרימו  המקומי שלהם. מאחר והסקר היה סקר מוסדי,  מכול מוסד התקבלה  תשובה אחת.

על הסקר ענו 34 נחקרים מ-15 ארצות : אוסטרליה, אוסטריה, בלגיה, ברזיל, קנדה, דנמרק, צרפת, איסלנד, הולנד, ניו-זילנד, נורבגיה, שבדיה, שוויץ, אנגליה וארה"ב.

ספריות שמשתמשות בפרימו יכולות לשלב תכנים ממאגרים בגישה פתוחה לצורך הצגתם למשתמש בשני אופנים:

  • באמצעות אינדוקס ישיר בפרימו (פרימו אינסטנט) והצגת חומרים פתוחים אלה לצד האוספים המקומיים שלהן.
  • ספריות שמנויות על PCI    יכולות לבצע בקלות ובמהירות אקטיבציה למאגרים שכלולים ב-PCI    ובכך להפוך חומרים אלה זמינים למשתמשים שלהן.

ספריות נשאלו בסקר האם ובאיזה אופן הן משלבות את האוספים בגישה פתוחה בפרימו . כמו כן ניתן ללמוד מהסקר על הסתייגויות, והמלצות לשיפור  כל נושא התכנים בגישה פתוחה ב- PCI.

ממצאיו העיקריים של הסקר:

רוב המשיבים לסקר – 59% משלבים מאגר מוסדי מקומי בפרימו  אינסטנט שלהן. חלקם  הגדירו קונפיגורציה מיוחדת בפרימו כדי לקדם את תכני המאגר המוסדי  שלהן בתוצאות החיפוש .

כול המשתתפים בסקר שייכים למוסד שמנוי על PCI   ו- 14 מתוכם – המאגר המוסדי המקומי שלהן כלול ב- PCI.  חלק מהמשיבים ענו ,שבנוסף לשילוב המאגר המוסדי  שלהם ישירות בפרימו, הם בצעו גם אקטיבציה למאגר המוסדי שלהם ב-PCI.

כאמור, כול המשיבים לסקר מנויים על PCI .  מהם 56% הודו שהחליטו לא לבצע אקטיבציה לחלק מהמאגרים בגישה פתוחה שכלולים ב-PCI . שתי סיבות עיקריות שצוינו לכך  הן :

  • העובדה שלא תמיד יש טקסט מלא ברשומות של המאגרים בגישה פתוחה, בניגוד למדיניות המוצהרת של Ex Libris  בנושא.
  • חומרים לא רלוונטיים למשתמשים מבחינה נושאית.

היו שציינו שהם בודקים את התכנים של הגישה הפתוחה לפני ביצוע אקטיבציה .  21%  ציינו ,שרק לעתים רחוקות או בכלל לא , הם  מבצעים אקטיבציה למקורות מידע מהמאגרים המוסדיים ב- PCI .

מן הראוי לציין , שהמאגרים  המוסדיים ב- PCI     מאפשרים למנויים להציג למעלה מ- 1,600,000 רשומות מתוכן כ- 350,000 מאמרים ו-380,000 דיסרטציות.

main

למרות, שכפי שצוין לעיל, 21% לא מבצעים או לעתים רחוקות מבצעים אקטיבציה לחומרים בגישה פתוחה ב-PCI,  רבים ציינו  המלצות לשיפור. ההמלצות כללו:

  • הכללת חומרים נגישים בגישה פתוחה בלבד ביחידת המאגרים המוסדיים.
  • אספקת מידע מפורט יותר על כול מאגר בגישה פתוחה.
  • הוספת מאגרים נוספים בגישה פתוחה ל-PCI.
  • שיפור האופן בו המאגרים בגישה פתוחה מוצגים למשתמש.

שיפור האיכות והכמות של יחידת המאגרים המוסדיים בגישה פתוחה ב-PCI , יזכו את Ex Libris בהכרת תודה ממשתמשיה.

למאמר המלא   

 

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה גישה פתוחה, כלים לגילוי ידע, כללי, מעולם הספריות, תוכנות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s