משאבי חינוך פתוחים  OER ופדגוגיה פתוחה OEP     – דו"ח מחקר

oer4מחקרים לא מעטים  עוסקים ביתרונות של שימוש במשאבי חינוך פתוחים (OER) בעיקר מבחינת זמינות החומרים לסטודנטים , דו"ח מחקר שהתפרסם באפריל 2022  ומשתרע על פני 64 עמודים מיוחד בכך שהוא בודק האם השימוש במשאבי חינוך פתוחים OER   מוביל לשינוי בהוראה, כיצד משאבי חינוך פתוחים תורמים לפדגוגיה פתוחה  (OEP) ,כיצד פדגוגיה פתוחה  – נראית בכיתה וכיצד השימוש בפרקטיקות אלה משפיע על התלמידים והאם השימוש במשאבי חינוך פתוחים יכולים לתמוך בחינוך שיוויוני  , במיוחד במסגרות חינוכיות מגוונות. הדוח מציג ממצאים ממחקר איכותני שהתבסס על ראיונות עם סגל ומנהלים,קבוצות מיקוד של תלמידים, ותצפיות בקורסים בשמונה מכללות קהילתיות בארה"ב.

על פי ממצאי הדוח –   משאבי חינוך פתוחים תרמו לפדגוגיה פתוחה – אפשרו למדריכים "להאט" את הקצב שלהם, להדגיש חקירה מעמיקה יותר של נושאים, לאפשר הוראה ממוקדת תלמיד יותר, ליצור מקום לקולות תלמידים ולאפשר דמוקרטיזציה של הזדמנויות גישה והשתתפות ביצירת ידע, במיוחד עבור אוכלוסיות מודרות היסטורית.

בסך הכל, מחקר זה סיפק הוכחות לכך שאימוץ OER יכול להוביל לשינויים בהוראה , והיישום תלוי במדריכים,  בסוג הקורס, במידת חופש הפעולה שהמדריכים חשים.

עם זאת, עדויות מהמחקר מצביעות על כך שיישום הפרקטיקות האלה רחוק מלהיות נפוץ , לרוב המכללות במחקר לא הייתה מדיניות ושיטות עבודה כדי לקיים או להרחיב את השימוש בפרקטיקות אלה.

מידע נוסף בדוח המחקר

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה דוחות מחקר, הוראה, כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s