מדריך ספריות והוצאה לאור 2022

libdiryהמדריך ספריות והוצאה לאור 2022 שחובר על ידי Library Publishing Coalition (LPC)   בשיתוף IFLA מפרט את מגוון פעיליות ההוצאה לאור של ספריות ברחבי ארה"ב והעולם. המדריך שמשתרע על פני 367 עמודים מספק סקירה מפורטת על תחום ההוצאה לאור המגוון של הספריות , שיתופי הפעולה, טכנולוגיות התפתחויות  מבנה ארגוני  שותפויות אסטרטגיות וסדרי עדיפיות של הוצאות לאור של ספריות ברחבי העולם.

במהדורת המדריך  של השנה מוצגים  עבודתם של 143 מוציאים לאור בספריות ברחבי העולם ,רובם  מצפון אמריקה. עם זאת, המדריך של השנה כולל 38 מוסדות מאוסטרליה,ברזיל, סין, קרואטיה, דנמרק, גרמניה, הונג קונג, אינדונזיה, אירלנד,ניו זילנד, נורבגיה, רוסיה, דרום אפריקה, שוויץ, אוקראינה והממלכה המאוחדת.

שיטת המחקר סקר-  סקר מקוצר או מלא. הסקר הקצר יותר כלל  סיכום בסיסי – מידע על הספרייה ותוכנית ההוצאה לאור שלה; בסקר הארוך הספריות התבקשו למלא פרטים נוספים על סוגי פרסום, כמויות פלט, הוצאה לאור, שותפים, השירותים המוצעים, תוכנות ופלטפורמות בשימוש, כוח אדם ומימון.

קצת יותר מ-90% מהמשיבים  מילאו את הטופס הארוך של הסקר, בעוד שקצת פחות מ-10% בחרו למלא רק את הסקר הקצר. המדריך מתבסס על תשובות  מהסקר הארוך

כל המוסדות שמלאו את השאלונים – קצרים או ארוכים  יופיעו ב-IFLA Global Library Publishing Map

מן הראוי לציין שמבחינת סוגי פרסום הוצאות הספריות ממשיכות לפרסם מספר רב של כתבי עת (1,275), מערכי נתונים (1,451) ומונוגרפיות (1,611). כמו בשנים קודמות, הרוב של כתבי עת (771) הם פרסומים המונעים על ידי סגל במוסד מסוים.

המשיבים דיווחו שפרסמו למעלה מ-37,000 תזות אלקטרוניות ועבודות דוקטורט ו-3,500 עבודות תזות לתואר ראשון. הסיקור הנושאי  של תוכניות ההוצאה לאור של הספרייה ממשיך להיות עשיר ומגוון :  היסטוריה (כולל תתי תחומים כגון היסטוריה אזורית ומקומית) וחינוך הם תחומי מיקוד נפוצים מאוד; דיסציפלינות אחרות המדווחות בדרך כלל כוללות אנתרופולוגיה, הנדסה,חקלאות וצדק חברתי.

חשוב לציין שהדוח כולל מידע מפורט על פעילות של כול אחת מ-143 הספריות בתחום, כולל קישור לאתר הבית של הספרייה המוציאה לאור, ומשם יש אפשרות לגשת חופשי לחומרים שהספרייה מוציאה לאור בגישה פתוחה.

מידע נוסף מעניין ומגוון במדריך המלא.

מדריכים משנים קודמות

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה דוחות מחקר, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s