דוח מחקר – שירותי יעץ והדרכה לסטודנטים עם מוגבלות שכלית התפתחותית

tinkדוח שהתפרסם בנובמבר 2021 מציג תוצאות סקר שנערך בארה"ב בנושא ההתיחסות של ספרנים אקדמיים לסטודנטים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בכול הקשור למתן שירותי יעץ משאבים שירותי ספרייה ופעילויות למידה . הספרנים זוהו באתר https://thinkcollege.net/ – מכללה  ייעודית  לפיתוח, הרחבה ושיפור המחקר והפרקטיקה בהשכלה גבוהה כוללנית לסטודנטים עם מוגבלות שכלית.

הסקר נשלח ל- 102 ספרנים באוניברסיטאות שמציעות תוכניות לסטודנטים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. התקבלו 38 תשובות מלאות.

כל המשיבים הם בעלי תואר שני במדעי הספרייה ו/או תואר שני במדעי הספריות ומדעי המידע. לרוב הנשאלים (53%) היה ניסיון רב כספרן מקצועי (21 שנים ומעלה); ל-32 אחוז מהנשאלים היו בין 10 ל-20 שנות ניסיון מקצועי, בעוד ל-15 אחוזים היו ניסיון של 9 שנים או פחות. לרוב הנשאלים חסרו כל קורסי ספרייה ומדעי מידע בנושא שירות לאנשים עם מוגבלות, בעוד שלכמחציתם היה רקע חינוכי בטכנולוגיה, הוראה או שירותים חברתיים.

סקר הספרנים, כלל מידע  על הרקע שלהם והאופן בו הם מלמדים מיומנויות אוריינות מידע ומספקים שירותי ספרייה. הם גם דיווחו על האופן שבו הם מתאימים ו/או משנים הוראה לתלמידים לסטודנטים עם מוגבלות שכלית התפתחותית. ממצאי הסקר   הולידו  המלצות ספציפיות שנוגעות להגברת המודעות לנושא, למדיניות הספרייה ולמדיניות המוסדית,  ולבנית היכולת.

כדי לשרת טוב יותר סטודנטים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, ספרני מכללות ואוניברסיטאות זקוקים להזדמנויות לפיתוח מקצועי המרחיבות את הידע והכישורים שלהם בהוראת מיומנויות אוריינות מידע תוך התמקדות מיוחדת בצרכים של תלמידים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ושיטות עבודה מומלצות במתן התאמות ושינויים. ספרנים אקדמיים בעלי השכלה על מוגבלות שכלית התפתחותית והתנסויות אישיות בעבודה עם אנשים עם מוגבלות נוטים 1) להכיר בצורך בשיתוף פעולה טוב יותר ברחבי הקמפוס; 2) ייצוג ערכי של אנשים עם מוגבלות בקרב עובדי האוניברסיטה; ו-3) הצורך בשירותי הדרכה התומכים בגיוון, שוויון והכלה.

 למידע נוסף בדוח

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה דוחות מחקר, הוראה, כללי, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s