שבוע הגישה הפתוחה 2021

open211שבוע הגישה הפתוחה הבינלאומי יתקיים השנה  ב-25-31 באוקטובר תחת התֵּמָה:  “It Matters How We Open Knowledge: Building Structural Equity.”.

הנושא מתיישב עם נושא המדע הפתוח שצריך לאמץ מגוון של ידע, שיטות עבודה, תהליכי עבודה, שפות, תפוקות מחקר ונושאי מחקר התומכים בצרכים ובפלורליזם אפיסטמי של הקהילה המדעית כולה, קהילות מחקר וחוקרים מגוונים, כמו גם את הציבור הרחב ובעלי הידע.

הנושא מדגיש את קריאת ההמלצה שפורסמה לאחרונה על ידי אונסקו להשתתפות שוויונית לכל יצרני וצרכני הידע – מדע פתוח צריך לשחק תפקיד משמעותי בהבטחת שיוויון בין חוקרים ממדינות מפותחות ומתפתחות, לאפשר שיתוף הוגן והדדי של תשומות ותפוקות מדעיות וגישה שווה לידע מדעי הן ליצרנים והן לצרכני ידע ללא קשר למיקום, לאום, גזע, גיל. , מגדר, הכנסה, נסיבות חברתיות-כלכליות, שלב קריירה, משמעת, שפה, דת, נכות, מוצא אתני או כל סיבה אחרת.

שבוע הגישה הפתוחה הבינלאומי הוא הזמן עבור הקהילה הרחבה לתאם את פעולותיה כדי להפוך את הפתיחות לברירת מחדל ,ליצור קשרים בין קהילות  ולקדם בניית יסודות שוויוניים יותר לפתיחת ידע .האירוע נחגג על ידי אנשים פרטיים, מוסדות וארגונים ברחבי העולם ואת ארגונו מובילה וועדה מייעצת עולמית.

באתר אפשר למצוא בין היתר כבר תוכניות לארועים דיגיטליים פתוחים לכול המעוניין הקשורות לנושא פרסום פתוח, מדע ושיתוף נתונים כמו :

הוובינר של מספר ספריות אקדמיות נורבגיות ב- 27 באוקטובר בנושא שיתוף מידע רגיש  ומגוון  פעילויות ואירועים נוספים  שיתקיימו במקומות השונים בעולם במסגרת זו. כמו כן אפשר למצוא מידע משנים קודמות  קובצי וידיאו בנושא,  תמונות, פוסטים מבלוגים בנושא, ועוד

שבוע הגישה הפתוחה השנה יתקיים כאמור בין התאריכים 25 עד 31 באוקטובר; עם זאת, המארגנים מוזמנים לארח דיונים ולפעול סביב הנושא  בכל עת המתאים ביותר במהלך השנה ולהתאים את הנושא והפעילויות לקונטקסט המקומי שלהם.

לאתר שבוע הגישה הפתוחה

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה גישה פתוחה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s