ספריות אקדמיות 2020 – מגמות מובילות

פרסום של ארגון ספריות המחקר בארה"ב  מיוני 2020 עוסק במגמות שמסתמנות בספריות אקדמיות בשנתייים האחרונות במספר תחומים  ומציג את המלצותיו.

התחומים הנזכרים הם:

ניהול ספריות

יש לעודד מנהלי ספריות לרכוש מיומנויות חדשות כדי להצעיד את הספריות בעתיד שמתאפיין בתנודתיות, אי ודאות מורכבות ועמימות . לצורך כך דרושים שינויים ביחסי ספריות המחקר עם שותפים מוסדיים, שינויים בארגון ספריות המחקר ובמיומנויות. מנהלי הספריות יצטרכו לפתח כישורי ניהול מתאימים ולצורך כך להשתתף בסדנאות וקורסים מתאימים שיועילו למנהלי הספריות להצעיד את הספריות לעתיד במהירות ובביטחון.

מערכות ספרייה משולבות מתפתחות

מיזוגים של חברות העוסקות במערכות ספריות מתפתחות כגון העסקה של אקס ליבריס לרכישת Innovative.3 עליה הודיעה בדצמבר 2019 , מעלות חששות של יכולת תִּפְעוּלִיּוּת בֵּינִית Interoperability  כלומר פעולה הדדית בין כול מרכיבי מערכות הספרייה המודרניות . המוצר בקוד פתוח   FOLIO ומסמך FASTEN , שמכיל המלצות לספקים וארגונים על צעדים שיכולים לנקוט בכדי לייעל ולשפר את יכולת ההפעלה של מערכות הספריה , יכולים לסייע בכך. יש להשגיח מקרוב אחר ההשקה הרחבה יותר של FOLIO והאימוץ הפוטנציאלי של FASTEN..  מערכות "הדור הבא" האמיתיות צריכות  לאפשר שימוש וגישה קלים  לאוספים, להשתלב עם פלטפורמות מוסדיות אחרות ולספק  יכולות בינה עסקית מודרניות.

ניתוח למידה

ניתוח למידה הוא תחום מחקר  חדש  שחוקר את אינטראקציות הלומד בסביבות למידה וכולל איסוף וניתוח נתוני למידה של סטודנטים נתונים על שימוש כולל נתוני שימוש בספריות  כדי להבין את התנהגות הלמידה לצפות בעיות ולהתערב כאשר מתעוררות בעיות והכול במטרה לשפר את סביבת הלמידה ותוצאותיה.

בעוד שהמגמה של שימוש בניתוח למידה נמשכת נשמעת יותר ויותר ביקורת על השימוש בה בעיקר בכול הקשור להיבט האתי ופגיעה בפרטיות של הסטודנטים. לכן יש ליישמה בזהירות בעיקר בכול הקשור לסוגיות הפרטיות של הסטודנטים.

למידת מכונה ובינה מלאכותית

לספריות יש היסטוריה ארוכה של שילוב טכנולוגיות חדשות  והן עומדות בפני שינויים דרמטיים כתוצאה מההתפתחוויות בלמידת  מכונה ובינה מלאכותית, אך יש להבטיח שערכי הספרייה המקצועיים ישולבו יפה ויישמרו באימוץ טכנוליות אלה. יש לשמור שלא תהיה הטייה אלגוריתמית , שחיקת הפרטיות והחופש האינטלקטואלי. בתוכניות לאוריינות מידע של הספריות  יש לשקול את שילוב ההיבט האתי בשימוש בטכנולוגיות מתקדמות אלו.

גישה פתוחה

בשנים האחרונות חלו התפתחויות משמעותיות בתחום הגישה הפתוחה  מביטולים גדולים להסכמים חדשים בין ספריות למו"לים. השנה האחרונה ידעה הרבה הסכמים טרנספורמטיביים חדשים בין מו"לים וספריות. מאז 2018 נחתמו הסכמי קריאה ופרסום read and publish agreements)   רבים בין מפרסמים ומוסדות. כמו כן לאחר מאות תגובות של מפרסמים, ספריות אקדמיות וחוקרים, cOALition S  ביצעה כמה שינויים בתוכנית  Plan S שלה, שמטרתה גישה פתוחה מלאה ומיידית לפרסומים מדעיים שנבדקו על ידי עמיתים ממחקר הממומן על ידי מענקים ציבוריים ופרטיים. ביניהם דחיית יישומה לשנת 2001 ,  כמו כן מסתמנות התפתחויות בפיתוח מודל הפרסום בגישה פתוחה של  האגודות המדעיות.

שירותי נתוני מחקר

עקרונות הנתונים    findability, accessibility, interoperability, and reuse) FAIR  שפורסמו לראשונה ב-2016 הפכו להנחיות מקובלות בכול הקשור לניהול  נתוני מחקר. למרות זאת חוקרים מגיבים באיטיות בעיקר בגלל חששות מפני שימוש לא נכון בנתונים משותפים פתוחים. כדי לקדם את הנושא ספריות רבות תזדקקנה להכשרה אינטנסיבית טכנית ומתקדמת יותר בתחום.

צדק חברתי וערכים הקשורים לאחריות חברתית

הנושא של צדק חברתי, סוגיות חברתיות חשובות ויוזמות ביקורתיות של ספריות בנושא במטרה ליצור שינוי ממשיכות לצבור תאוצה בספריות אקדמיות . מסתמנת במסגרת זו גם  התנגדות להשפעה תאגידית בהשכלה גבוהה, בעיקר מצד חברות טכנולוגיה והוצאה לאור. אך מנגד יש הטוענים שאין זה מתפקידה של הספרייה.

סטרימינג הזרמת מדיה

עם תמיכה הולכת וגוברת בקורסים מקוונים והיברידיים, כמו גם בפדגוגיה בכיתות ,הצורך בסטרימינג ברור. Kanopy,  הוא אחד השחקנים הגדולים בשוק המדיה הזורמת. נוכח עלויות גבוהות לרישוי לתכנים שלו  יש לשקול גם מודלים חלופיים.  על חוקרי קולנוע וסגל ההוראה להיות מודעים לאופן בו הבחירות שלהם משפיעות על אחרים בשוק .

רווחת הסטודנטים

בשנים האחרונות מספר מחקרים אקדמיים וכתבות חדשות דיווחו על העלייה בשיעור התלמידים במכללות שמתמודדים עם דיכאון, חרדה, חסך שינה, חוסר ביטחון במזון, אחריות משפחתית וגורמים אחרים המשפיעים על רווחתם. לאור זאת  מוסדות בוחנים יותר ויותר את התמיכה בסטודנטים בצורה הוליסטית וקידום רווחתם כתורמים אפשריים להצלחתם. על מנת לקדם את התודעה ואת התמיכה ברווחתם הנפשית והרוחנית של התלמידים, ספריות יצרו חללים ותוכניות כדי לענות על צורך זה, כולל חדרי מדיטציה ותפילה, הפעלות יוגה בחינם, חללי תנומה ועוד. מחקרים דנו גם בשיעור ההולך וגובר של הפרעת הספקטרום האוטיסטי . לאור זאת ההצעה היא לאפשר בספריות  מרחבים שקטים, צ'אט לשאלות  והעלאת  המודעות לאוטיזם.

 

מידע נוסף בכתבה

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s