כתבי עת טורפים – תמונת מצב

בספטמבר 2016  התפרסמה ידיעה ששני מו"לים ידועים של כתבי עת רפואיים בקנדה  Andrew John Publishing Inc ו-  Pulsus Group.,שמוציאים לאור כתבי עת ידועים ומכובדים כגון :  Plastic Surgery, the Canadian Journal of Pathology, the Canadian Journal of Optometry and the Canadian Journal of General Internal Medicine. , נרכשו על ידי חברת OMICS Group Inc , שנגדה הוגשה באוגוסט תביעה משפטית על ידי ועדת המסחר הפדרלית בארה"ב . התביעה נגד החברה הוגשה  בטענה שהחברה מוליכה שולל חוקרים בדבר האופי המדעי של פרסומיה בטענותיה על תהליך בקרת העמיתים הקפדנית כביכול שהם עוברים לפני פרסומם.   טענות שאינן נכונות.

predatory3חדשות אלה מעלות מחדש את הנושא של מו"לים של כתבי עת מסוימים בגישה פתוחה שמוגדרים ככתבי עת טורפים  predatory journals   ש- OMICS ,כנטען, נמנה עליהם.

כתבי העת הטורפים פועלים על פי המודל של הגישה הפתוחה ,אלא שלא כמו"לים ידועים ,חשובים ומכובדים שמאמצים את מודל הגישה הפתוחה כמו  PLOS   , BioMed CentraleLIFE, שמקפידים על בקרת עמיתים ואמינות מדעית,  כתבי העת הטורפים הם כתבי עת לא אמינים או בעלי אמינות נמוכה, נוטים לפרסם, תמורת תשלום,  כול מה שמוגש אליהם גם ללא בקרת עמיתים או לאחר בקרה מינימלית.

למרבה הצער,  מספר כתבי האלה גדל בקצב מואץ. מחקר אחרון  מצא שמספר הפרסומים בכתב עת טורפים עלה מ- 53,000  ב- 2010 ל- 420,000  בשנת 2014 ב- 8,000 כתבי עת טורפים פעילים.. כמו כן נמצא, שמחברים, ש-75 אחוזים מהם הם מאסיה ואפריקה,  משלמים כ- $178 תמורת פרסום מאמר בכתבי עת אלה.

Jeffrey Beall  מאוניברסיטת קולרדו מתחזק רשימה שחורה של כתבי עת ומו"לים שעלולים להיות טורפים  . הרשימה שכללה 18 מו"לים כאלה ב-2011 מנתה בראשית  2016, 882   מו"לים.

עיון ברשימה שחורה זו יכול לסייע בזיהוי כתבי עת ומו"לים טורפים.  כמו כן הזמנות מפתות מדי בדוא"ל לפרסום מאמרים, כגון פרסום מִיָּדִי או בטווח קצר ובמחיר נמוך, יכולות לעורר חשד שמדובר במו"לים טורפים .

חשוב לזכור, מודל הגישה הפתוחה ככלל  הוא רעיון טוב עם יתרונות משלו , כולל הגדלת הנראות של המחקרים, מתן אפשרות למדינות בעלות הכנסה נמוכה גישה למחקר מדעי בעלות נמוכה , הגדלת מספר הציטוטים, מרחב גדול יותר לפרסום תוצאות שליליות, ופתיחת הזדמנויות להשכלה ולמידע לציבור הרחב.  לכן אין פלא,  שמספר  גופי המימון שמתנים את מימון המחקרים בפרסום בגישה פתוחה גדל והולך , אלא שיש לנקוט  זהירות בכול הנוגע למו"לים וכתבי הטורפים שגם מספרם הולך וגדל

למידע נוסף

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה גישה פתוחה, כללי, כתבי עת, מחדשות המו"לים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על כתבי עת טורפים – תמונת מצב

  1. פינגבאק: הגישה הפתוחה – מסלול היהלום/ הפלטינה  ואגודות מקצועיות | עולם המידע

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s