דוח מחקר – חוקרים באקדמיה : אתגרים והזדמנויות לספריות

xrמחקר שנערך על ידי  סוכנות המחקר העצמאית Alterline בהזמנת חברת אקס ליבריס בנושא – המחקר באקדמיה אתגרים והזדמנויות לספריות התפרסם לאחרונה.  המחקר מציג ממצאים מסקר של למעלה מ-400 חוקרים ממגוון תחומי מחקר וראשי רשויות/משרדי  המחקר  בארה"ב בריטניה ואוסטרליה.

ממצאי המחקר – לקורונה הייתה השפעה ניכרת על מימון המחקר : בתחומי STEM    (science, technology, (engineering and mathematics   נכרת עליה במימון בעוד שבמדעי הרוח החברה והאמנויות המימון יורד. המימון הוא עדיין האתגר המרכזי עבור החוקרים. מציאת הזדמנויות מימון רלוונטיות   והגשת בקשות למענקים ממשיכים להיות המרכיבים התובעניים ביותר במחזור החיים של המחקר. בנימה חיובית, משרדי המחקר בקמפוס תומכים בחיפוש אחר מימון של חוקרים ב-2021 יותר מאשר ב-2020.

ראשי משרדי המחקר, מקדישים תשומת לב רבה יותר לחשיפה  בפורטל המחקר המוסדי. לעומת זאת חוקרים שומרים על פרופילים במספר רב של רשתות, ורק 43% מצהירים שהם שומרים על הפרופילים שלהם מעודכנים לחלוטין.

שיתוף פעולה בין-תחומי נמצא בראש סדר היום של החוקרים, 37% מהחוקרים אמרו כי רוב או כל עבודתם כרוכה בשיתוף פעולה בין-תחומי. נתון זה מתיישב במידת מה עם סדרי העדיפויות של משרדי המחקר; 25% מראשי משרדי המחקר ציינו כי קידום שיתוף פעולה בין-תחומי הוא בראש סדר העדיפויות.

שיתוף הפעולה בין משרדי המחקר והספריות עלה בשנת 2021. ראשי משרדי המחקר מדווחים כי שיתוף הפעולה שלהם עם הספרייה גדל ב-6% בממוצע משנת 2020. נושא הגישה הפתוחה הוא תחום שיתוף הפעולה העיקרי, בעיקר עבור המשיבים בבריטניה

הנטל האדמיניסטרטיבי על החוקרים ממשיך להוות אתגר גדול. שבעה מתוך 10 חוקרים מבלים לפחות 30% מזמנם במשימות אדמיניסטרטיביות. מומחיות הליבה של ספריות ומשרדי מחקר עדיין לא מנוצלת, אם כי התמיכה בכמה משימות גדלה מאז 2020.

חוקרים מצפים מהספרייה שלהם ליותר מאשר בשנת 2020. למרות ש-61% מהחוקרים הביעו שביעות רצון מהתמיכה שהם מקבלים מספריית המוסד שלהם, הם מצפים ליותר סיוע מאשר בשנת 2020, במיוחד עם שירותים שקשורים לנתונים והפקדת פרסומים.

עיקרי ממצאי הדוח (הצהרה על הדוח)

להורדת הדוח המלא

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה דוחות מחקר, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s