מדריכים למדעי הרוח הדיגיטליים  ולמחקר דיגיטלי באתרי ספריות אקדמיות  – דו"ח מחקר

מדעי הרוח הדיגיטליים מייצגים מערכת חדשנית ובין תחומית של גישות מתודולוגיות הכוללות את יישום הטכנולוגיה הדיגיטלית למחקר בתחום מדעי הרוח והחברה.  לעתים קרובות מושם דגש גם על אופי שיתופי פעולה של פרויקטים בתחום מדעי הרוח הדיגיטליים, המתרחשים בעיקר ברשת  ויכולים להיות חוצי דיסציפלינה ומוסד.   מדריכים בתחום החלו להופיע באתרי ספריות אקדמיות כדי לתת מענה לצרכים הבסיסיים של "הומניסטים" דיגיטליים וגם ל"חוקרים דיגיטליים" מחוץ לתחומי מדעי הרוח.

דוח מחקר בנושא התפרסם לאחרונה

החוקרים סקרו את אתרי האינטרנט של ספריות המחקר האקדמיות הקנדיות ב- 29 אוניברסיאות החברות בארגון ספריות המחקר הקנדיות  CARL, כדי ללמוד על מצב המדריכים המקוונים בתחום, מה קיים ולזהות אפשרויות לכיוונים עתידיים.

כל הנתונים נאספו בין מרץ לאפריל 2019. אתרי הספרייה נותחו כדי לקבוע את נוכחותם של מדריכים בתחום.  נבחרו רק מדריכים שהתמקדו בנושא. נבדק גם האם קיים ספרן ייעודי למדעי הרוח הדיגיטליים.  כמו כן נבדק קיומם של מרכזים למדעי רוח דיגיטליים באוניברסיטאות הנחקרות, והאם קיים מתאם חיובי בין  קיום מרכזים כאלה ובין קיומם של מדריכים בתחום

מממצאי המחקר:

רק בשליש מהספריות שנסקרו (9 מתוך 29) נמצאו מדריכים , לא כל המדריכים דומים בהיקפם. חלקם מפורטים מאוד ואחרים מספקים רק קומץ קישורים,  היו מדריכים על מתודולוגיות ספציפיות כגון GIS והדמיית נתונים או על נושאים קשורים כגון ניהול נתונים.

לא נמצא  קשר בין המוסד שיש לו  מרכז למדעי הרוח הדיגיטליים לקיומם של מדריכים בנושא, כמו כן לא נמצא קשר בין קיומו של ספרן ייעודי לנושא ובין קיומם של מדריכים לנושא.

אמנם כפי שנאמר לעיל,  רק בשליש מהספריות שנסקרו נמצאו מדריכים אך ניתוח התוכן של המדריכים  מצא מגוון משאבים ומידע  על  כלים, סטים פתוחים של נתונים, אוספי טקסטים שיכולים להיות מנותחים דיגיטלית ופרויקטים דיגיטליים ראויים לציון. מידע זה יכול לסייע כמובן לחוקרים בתחום וגם לספריות אחרות בפיתוח פרויקטים  דומים.

מן הראוי לציין שבגוף המאמר ניתן למצוא דוגמאות וקישורים לכול אחת מקטגוריות המידע שנמצאו במדריכים כולל קישורים לאתרים הרלוונטיים.  הקטגוריה הדומיננטית ביותר  במדריכים הייתה קטגורית הכלים .

המוסף של המאמר כולל  רשימה אלפביתית ארוכה של כלים שנמצאו במדריכים. לדוגמה :

ArcGIS—https://www.arcgis.com

Bibliopedia—http://sul-cidr.github.io/Bibliopedia

Bookworm—https://bookworm.htrc.illinois.edu

CARTO—https://carto.com

 ועוד.

 

מידע נוסף במאמר

 

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה דוחות מחקר, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s