מ- Wikidata   ל- Scholia   ומידע ביבליוגרפי מדעי

Wikidata  הוא מאגר ידע חופשי של עובדות ונתונים,  שמושתת בין היתר על הויקיפדיה,   ומסודר במבנים שניתנים לקריאה ולעריכה גם על ידי מחשב.  Wikidata כולל את כול האזכורים לנתונים כגון שמות, תאריכים וכו' שמופיעים בערכי הויקיפדיה, יש בו מאפיינים שמאפשרים קישורים גם למקורות חיצוניים, ותכניו הם חלק מעולם הנתונים המקושרים הפתוחים .המאגר כולל גם מידע ביבליוגרפי מדעי על ספרים, מאמרים כולל תדפיסים מקדימים, ארגונים, כתבי עת, מחברים ומו"לים.

על פי מה שמוגדר באתר :

"Wikidata acts as central storage for the structured data of its Wikimedia sister projects including Wikipedia, Wikivoyage, Wikisource, and others.

Wikidata also provides support to many other sites and services beyond just Wikimedia projects! The content of Wikidata is available under a free licenseexported using standard formats, and can be interlinked to other open data sets on the linked data web."

.מבנה הנתונים המקושרים הפתוחים ב- wikidata אפשר את פיתוחם של פרויקטים שמושתתים עליו.

אחד מהם שמתמקד במידע ביבליוגרפי מדעי הוא Scholia. Scholia  הוא יישום ,שכולל גם מנשק ווובי שעושה שימוש  דינמי on the fly  במידע ב- Wikidata   לצורך יצירת פרופילים של חוקרים, ארגונים, כתבי עת , מו"לים, עבודות מדעיות ונושאים מדעיים, והצגתם למשתמש גם במנשק ויזואלי מעניין. כדאי לדעת,  שמאחר והמידע ב-Wikidata  בהקשר של חומר ביבליוגרפי מדעי מצומצם, המידע ב-  Scholia לעתים מוטה ולא שלם, כפי שמצוין באתר

בכול מקרה, היישום מדגיש את יופיו של הווב הסמנטי והנתונים המקושרים   והפוטנציאל הטמון בהם.

 

למנשק הוובי של Scholia

שאלות נפוצות

מאמר בנושא  קישור נוסף

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה ווב 3.0, כללי, נתונים מקושרים, ספריות דיגיטליות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s