דוח מערכות ספרייה 2017

דוח  מקיף על שימוש והשקעות  של ספריות במוצרים טכנולוגיים במהלך 2016 התפרסם במאי 2017. הדוח כולל סקירה על ארגונים למטרות רווח ושלא למטרות רווח שמציעים מוצרים שמהווים את התשתית הטכנולוגית של הספרייה, במיוחד  תוכנות לניהול הפונקציות  השונות בספרייה – קטלוג, השאלה, רכש וכו' שידועות בשם ILS  – The Integrated Library Systems , פלטפורמות לשירותי הספרייה ,וכלים לגילוי ידע . הדוח מבוסס על מגוון מקורות ידע- סקר ספקים על המוצרים, נתוני מכירה וכו', מאמרי חדשות, ומידע ציבורי נוסף.

הפעילות שקשורה לטכנולוגיות בספרייה גדלה ומתרחבת אופקית ואנכית . הגידול האופקי בא לידי ביטוי ברכישה והתרחבות של חברות  באותה פעילות שעמה הן מזוהות. דוגמה לכך הן השחקניות הגדולות בתחום:Follett, Infor Library, Information Solutions, Innovative Interfaces, Lucidea, OCLC, SirsiDynix, TLC  שכול אחת מהן רכשה  לפחות אחד ממתחריה הישירים.   הגידול האנכי בא לידי ביטוי בגיוון פעילויות –  דוגמה בולטת לכך היא רכישתה של Ex Libris  על ידי Proquest שידועה  בעיקר כספקית תוכן..  במקרה זה חברה שידועה בעיקר כספקית תוכן זכתה לסטטוס של ספקית גדולה של טכנולוגיות ספרייה. אמביציה דומה של EBSCO   הוא תמיכתה בפלטפורמה לשירותי הספרייה בקוד פתוח FOLIO  ששונה בחזון ובארכיטקטורה הטכנולוגית  ממוצרים מבוססים כמו Alma ו-  WorldShare

הדוח מתייחס גם לסוגי הספריות השונות – אקדמיות, ספריות בתי ספר וספריות מיוחדות.

ספריות אקדמיות  פונות לפלטפורמות  לשירותי הספרייה בעלות יכולת לנהל אוספים מורכבים  ומרובי פורמטים. בתחום זה חזקות   Ex Libris Alma ו OCLC’s WorldShare Management Services.

מהדוח עולה ש-Ex Libris ממשיכה להוביל בספריות מחקר ובספריות אקדמיות עם ארסנל המוצרים שלה: ALMA, Primo ,Summon, Aleph ,Voyager  ו- Rosetta, ועם כ-7000 לקוחות ברחבי העולם ורווחים של מעל 130 מיליון דולר ב- 2016. היא מובילה במכירות  עם נתונים מרשימים של גידול במכירות/חוזים של Alma – מ- 17 ב-2012 ועד 132 ב- 2016.(מה שמוביל לסך מכירות  ל- 829 ספריות)

SirsiDynix מובילה במכירות של תוכנות ILS עם 142 חוזים ל- Symphony.

בספריות ציבוריות, ספריות בתי ספר וספריות מיוחדות  תוכנות אחרות דומיננטיות.

מידע נוסף בדוח

מדריך ספקים

 

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, מעולם הספריות, תוכנות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s