כלכלה שיתופית ההיית או חלמתי חלום… ועוד…

אנו חיים בעולם בו הטכנולוגיה, המאפשרת את פישוט חיפוש המידע, הנגשתו ואבטחתו, תופסת תאוצה ומשפיעה על כל תחומי החיים כאשר היזמות והחדשנות הולכות בד בבד. כמו כן, מתגברים הקולות ביחס לפתרונות חדשניים לבעיות חברתיות. ואנו עדים גם להתפתחויות מרשימות בתחום הבינה המלאכותית.  התפתחויות אלו שזורות בכל תחומי החיים; חיפושי מידע ברשת, חדשנות בטכנולוגיות למידה, מציאות מדומה בתחום הנדל"ן, נתונים גדולים, האינטרנט של הדברים ורפואה, מידע מדעי וציבורי פתוח ורובוטיקה , הטכנולוגיה נותנת חסותה גם לתופעת הכלכלה השיתופית.

ביום העיון  "מידע וטכנולוגיה ברשת האינטרנט ובארגון- תכנים ויישומים" נשמע על התפתחויות אלה.

להלן דבריו של ד"ר נדב דפני  שירצה ביום העיון על הכלכלה השיתופית:

"בשנים האחרונות הולכת הכלכלה השיתופית ותופסת את מקומה בגל החדשנות המערערת ששוטף את האינטרנט. כשמדובר על כלכלה שיתופית מתכוונים לשיטה שמאפשרת לבעלי משאבים שונים, שעומדים ללא שימוש או שהם בבעלות פרטית, להשכירם לאחרים, לרוב במחיר זול המשקף את העובדה שהמשכיר אינו עסק כלכלי מובהק ושהשוכר הוא בעל אסטרטגיית מחיר – הוא אינו מחפש מוצר חדש, מתוקתק בהכרח, שתאגיד מטפל ומתחזק אותו – בעלות גבוהה כמובן.

באמצעות הכלכלה השיתופית יכול כל מי שזקוק למוצרים או שירותים שונים, ליצור קשר עם אנשים שמחזיקים בהם או יכולים לתת אותם, מהמשאבים הפרטיים שלהם, בזול כמובן. השיטה מנוהלת אונליין והיא יעילה ומנוהלת על ידי אלגוריתמים במקום בטלפונים והתכתבויות במייל או בפייסבוק.

אבל לאחרונה מצטברים יותר ויותר סימנים ומקרים המעידים על כך שהרגולציה, החוקים והכלכלה הישנה, לא אוהבים את המעקף הזה של השלטון. מעניין המיסים שלא תמיד משולמים, או יש לומר – שלרוב לא משולמים בעסקאות שכאלה ועד לנושא הפגיעה בענפי הכלכלה הישנה, אם אלה מלונות שנפגעים מהשכרת דירות או חדרים פרטיים ואם אלו בעלי מקצוע שמוצאים את עצמם מוחלפים יותר ויותר בבעלי יכולת להחליפם, אם כאלו שהם מזדמנים ואינם מקצועיים דיים ואם כאלו שהם מקצוענים, אבל מוצאים שהתחליף היעיל ומשבש-השוק, מדבר אליהם הרבה יותר ואף מכניס כסף רב.

נשאלת השאלה המתבקשת – האם הכלכלה השיתופית תמשיך לערער על ענפים שהתנהלו במשך תקופות ארוכות באופן מיושן, יקר וללא תחרות של ממש, או שכוחות השוק הישן והפגוע יערערו עליה ואותה ויעיפו אותה לספרי הזיכרונות של האינטרנט?

יותר ויותר סימנים ומקרים מעידים על כך שאבירי רגולציה, פוליטיקאים בעלי עניין ועובדים טובים שהולכים ומפוטרים מעבודתם, ייאבקו על העניין ולא יוותרו בקלות. מבחינתם, מהפכת הכלכלה השיתופית מאיימת על סדר ישן, שגם אם לא ממש טוב, הוא לפחות נוח לרבים מאלו שהוא פרנס היטב בעבר. מבחינת רבים מהם, אגב, זו גם הזדמנות לבוא חשבון עם כל עניין "החדשנות המשבשת" (Disruptive innovation) – כל אותן אפליקציות שפותחו בדרך כלל על ידי גיקים מגניבים, שמחליפות פונקציות כלכליות ותיקות וחוטפות נתחים משווקים של מיליארדים, שהיו בעבר  בכיסם של טייקונים ובעלי קשרים מסורתיים.

והציבור – הוא עצמו לא פראייר. מרגע שהתרגלנו לישון בבתים פרטיים בגרושים, מי ירצה שוב לשים את הראש במלון של מאות דולרים ללילה? מי יסכים שוב לנסוע במוניות יקרות ותחמניות אחרי שהתנסה בנסיעה עם בעל רכב פרטי שחלק אתו את הנסיעה שלו בפרוטות?"

אז מי ינצח בתחרות על העתיד?  על כך , והתפתחויות מעניינות וחשובות נוספות  נשמע ביום העיון "מידע וטכנולוגיה ברשת האינטרנט ובארגון- תכנים ויישומים" שיתקיים ביום ד' 10.5 במסגרת כנס מידע 2017. נכיר כלים ויישומים רלוונטיים,  נציץ גם אל העתיד ונחווה "חוויה חוץ גופית מעוררת השראה" דרך הרצאתו של הרובוט בוב (רובוט נוכחות מרחוק המשמש כגופו הסיליקוני של חוקר העתידים ד"ר רועי צזנה) בנושא "ארגונים אוטונומיים ראשונים עבודה ללא עובדים". וכאן המדיום   עצמו יכול לשמש כמסר.

לתוכנית יום העיון

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה הרצאות, טכנולוגיות, כללי, כנסים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s