מחקר חדש – למה אנו קוראים את הויקיפדיה?

מחקר חדש  " Why We Read Wikipedia" יוצג בכנס הבינלאומי The 2017 World Wide Web  שיתקיים באפריל 2017  באוסטרליה.   דוח המחקר המלא התפרסם ב-17 בפברואר   2017 במאגר הנושאי בגישה פתוחה   arXiv.   מטרת המחקר הייתה לבדוק  דפוסי שימוש בויקיפדיה כדי לענות על השאלה למה אנו קוראים את הויקיפדיה.

בהתבסס על סדרה ראשונית של סקרי משתמשים נבחרו לבדיקה מספר נושאים רחבים שקשורים לדפוסי שימוש בויקיפדיה  –    מוטיבציה והמניעים  של המשתמשים לבקר בוויקיפדיה,  צורכי המידע ועומקו, ומידע קודם של המשתמשים בנושא שהם מחפשים.

שיטות המחקר לבחינת נושאים אלו היו סקר מקיף שעליו ענו כ- 30000 נחקרים וניתוח לוג שרת של המשתתפים בסקר.  מניתוח הסקר עלו  מגוון גורמים  שמניעים את המשתמשים  בויקיפדיה כגון אירועים עכשוויים, כיסוי הנושא במדיה, סקרנות אישית,  מטלות בעבודה ובלימודים, או שעמום.  הקישור ובדיקה בהתאמה בין ממצאי הסקר של המשיבים לנתוני השימוש שלהם, כפי שנרשמו בלוג של שרתי הויקיפדיה ,אפשרו לגלות ולאפיין דפוסי התנהגות  בהקשר של מוטיבציה.. כך למשל, אלה שהשתמשו בוויקיפדיה לעבודה או ללימודים שהו זמן רב יותר במאמרים מסוימים  כגון בנושאים מדעיים  וכו'   בעוד שאלה שהשתמשו בה  באקראי או משעמום  אצלם נצפו רצפי ביקורי דפים  ארוכים ומהירים…

לממצאי המחקר יכולות להיות  השלכות לגבי המפתחים ששואפים לשפר את חוויית  המשתמש, העורכים ששואפים לענות על צורכי המשתמשים, שירותי צד שלישי כגון מנועי חיפוש שמספקים גישה לתכנים, וחוקרים שרוצים לבנות כלים כגון מערכות המלצה. ממצאי המחקר נדונים עתה ב- Wikimedia Foundation ומהווים תמריץ לפיתוח כלים ייעודיים לקוראים ולעורכים.

מידע נוסף בדו"ח מחקר המלא

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה ויקיפדיה, כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s