הטמעה של נתונים מקושרים – סקר בינלאומי

linked-hardנתונים מקושרים  מאפשרים קישור ושיתוף של נתונים מובנים לצריכה של אנשים ומכונות. מטרת הנתונים המקושרים לאפשר שיתוף בין נתונים מובנים בווב באותה קלות שניתן היום לשתף מסמכים .  לאחרונה אנו עדים ליזמות  וכלים  בתחום הנתונים המקושרים. וגם ספריות נרתמות לנושא.

d-libדו"ח מחקר שהתפרסם בגיליון יולי/אוגוסט 2016  של  D-Lib Magazine עוסק בסקר  של OCLC    בנושא  פרסום וצריכה של נתונים מקושרים בקרב  מוסדות שהטמיעו  זאת,  בתוכם ספריות לאומיות, אקדמיות וציבוריות  ומוזיאונים.

הנתונים בדו"ח  לקוחים מתוצאות  סקר  שערך  OCLC  Research   בנושא ב-2014  ושנית  ב-   2015 . לסקר ענו 90 מוסדות ב- 20 ארצות  הדוח כולל  ניתוח של הפרויקטים/שירותים  עליהם דווחו בסקר – 112 פרויקטים/שירותים  שתוארו ברמות שונות של פירוט בסקר של 2015 ו- 76 פרויקטים/שירותים משת 2014.

בשני הסקרים 2014/2015  רוב הפרויקטים/שירותים  גם צרכו וגם פרסמו  נתונים מקושרים. בודדים בלבד רק פרסמו. נמצא שרוב הפרויקטים ניסיוניים באופים.

הדו"ח  כולל מבט כללי על הפרויקטים/שירותים שיושמו או מיושמים , איזה נתונים הם פרסמו או צרכו, הסיבות  להטמעת הנתונים המקושרים כפי שתוארו על ידי המיישמים, והקשיים/מחסומים  בהם נתקלו.

פרסום נתונים מקושרים:

פרויקטים  מפרסמי  נתונים מקושרים בולטים מבחינת מספר המבקרים הם:

מהסקר עולה, שהמוטיבציה לפרסם נתונים מקושרים  נובעת בין היתר מהרצון לחשוף את הנתונים לקהל רחב יותר   ולבדוק  האם פרסום הנתונים המקומיים כמקושרים  יתרמו להם בהקשר של אופטימיזציה של  מנועי חיפוש . בין הקשיים /מחסומים עיקריים לפרסום נתונים מקושרים שצוינו – בחירת אונטולוגיות מתאימות, תיעוד מועט , העדר כלים, ובעיות תוכנה. בדו"ח אפשר למצוא מידע גם על ההיבט הטכנולוגי של פרסום הנתונים המקושרים ומה הן הטכנולוגיות השימושיות ביותר.

צריכה של נתונים מקושרים:

מקורות עיקריים  ששימשו לצריכה של נתונים מקושרים הם:

  1. (Virtual International Authority File (VIAF
  2. DBpedia
  3. GeoNames
  4. id.loc.gov
  5. Resources the respondents convert to linked data themselves
  6. Getty's Art and Architecture Thesaurus
  7. FAST Linked Data
  8. WorldCat.org
  9. data.bnf.fr
  10. Deutsche National Bibliothek Linked Data Services

המוטיבציה לצריכת נתונים מקושרים נובעת בין היתר מהרצון להעשיר את  ניסיון המשתמש המקומי, לנהל באופן אפקטיבי יותר את מידע העל,  ולבדוק  האם צריכת הנתונים המקושרים ממקורות חיצוניים    תתרום לנתונים המקומיים  בהקשר של אופטימיזציה של  מנועי חיפוש.

בין המחסומים העיקריים שצוינו  בכול הקשור לצריכת נתונים מקושרים – לא תמיד מה שמפורסם כנתונים מקושרים ניתן לשימוש חוזר או חסר URIs

פירוט נוסף במאמר המלא

 

 

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה ווב 3.0, כללי, מעולם הספריות, נתונים מקושרים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s