גידול במשאבי הגישה הפתוחה –ציוני דרך

החל משנת 2005 מתפרסמים מדי רבעון נתונים' ניתוח ופרשנות על הגידול במשאבי הגישה הפתוחה ב- The Imaginary Journal of Poetic Economics  בסדרה Dramatic Growth of Open Access

ציוני דרך עיקריים על פי דוח 31 במרץ 2016  עם עדכונים נכונים להיום (תחילת יוני)   הם:

חל גידול ניכר במדריך לספרים בגישה פתוחה  – DOAB  – Directory of Open Aceess Books – גידול של 16%  ביחס לרבעון הקודם. נכון להיום נראה שמגמת הגידול נמשכת.  על פי מה שמצוין באתר המדריך כולל 4,754 ספרים אקדמיים שפיטים מ-154 מו"לים.

DOAB-B S

במדריך לכתבי עת בגישה פתוחה DOAJ , על פי דוח 31 במרץ, נרשם גידול ניכר במהלך הרבעון  ביחס לרבעון הקודם, נוספו 430 ספרים במהלך הרבעון  ומספר כתבי העת הגיע למעלה מ-11,000 . בהסתמך על הנתונים היום המגמה היא בירידה בשל  מחיקה במאי 2016  של 3300 כתבי עת שלא חדשו את בקשתם להיכלל באתר במועד. הורדת כתבי העת מהאתר נועדה להבטיח את איכות החומרים. נכון להיום  מספר כתבי העת על פי מה שמצוין באתר הוא 8,948 . מספר המאמרים הוא 2,024,743.

גידול נרשם במהלך הרבעון גם ב-BASE – מנוע החיפוש לחומרים במאגרים המוסדיים בגישה פתוחה. נוספו לו במהלך הרבעון 4.7 מילון מסמכים ומספר המסמכים הגיע בסוף מרץ לכמעט 89 מיליון מסמכים. על פי הנתונים היום באתר נראה שמגמת הגידול נמשכת. נכון להיום, על פי מה שמצוין באתר, מספר המסמכים עולה על 94 מיליון מסמכים.

מגמת גידול מרשימה ומתמשכת נרשמה במקורות  למאמרי מחקר בגישה פתוחה בפיסיקה ומדעים – SCOAP3 ו- arXiv

מגמת הגידול נמשכת גם במקורות נוספים בגישה פתוחה :ארכיון האינטרנט שכולל מיליוני ספרים חופשיים, סרטים, מוצרי תוכנה , מוסיקה ועוד , PubMedCentral ו-Electronic Journals Library שידועים   כמקורות חופשיים למאמרים מכתבי עת.

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה גישה פתוחה, כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s