Paperity ו- Paperity Central – מקור אחד כולל לספרות מדעית

ספרות מדעית ובתוכה ספרות מדעית פתוחה  היא עיקרו של המדע.

היום הספרות המדעית מפוזרת באלפי אתרים שונים  מצב שמקשה על המחקר. לדוגמה: נניח שאנו מעוניינים לאתר את כול המאמרים שנכתב בנושא הוירוס Zika בשנת 2015. אנו יכולים למצוא מאמרים בנושא אם נחפש בשירותי חיפוש כגון Google Scholar או Pubmed Central אבל לא נוכל לדעת בוודאות שהקפנו את כול החומר שנכתב בנושא.

Paperity Centraal   שם  לו למטרה  לפתור בעיתיות זו על ידי יצירת קטלוג מרכזי של  כול הספרות המדעית .  קטלוג שלם, קוֹנְסִיסְטֶנְטִי ומקיף . מאמר מעניין שהתפרסם ב- 14 במאי 2016 מתאר את הפרויקט.

Paperity Central יכלול את כול הספרות המדעית  חדשה ומהעבר מכול העולם ומכול השפות. הוא יתמקד בעיקר בחומרים בגישה פתוחה כדי לאפשר גישה  עד כמה שאפשר לטקסט המלא. במקרים אחרים לספרות סגורה הוא יספק רשומות ביבליוגרפיות.

ארגון החומר יהיה ברור , קל לדפדוף וחיפוש עם הפלה של רשומות כפולות,  ומזהים ו-URLs קבועים.

כול פריט ילווה במידע-על עשיר ואוביקטים קרובים. הטקסט המלא יסופק ישירות מהמאגר/קטלוג או כקישורים למקורות חיצוניים אם מסיבות טכניות או משפטיות לא יכללו במאגר.

הקטלוג  יהווה אגרגטור של כול הספרות הפתוחה בשני המסלולים – הירוק והזהב. כמו כן יהיה בעל מאפיינים של ויקי , בו משתמשים יוכלו להוסיף רשומות לאלו שקיימות, לערוך מידע-על, קישורים לטקסטי המלא או לאוביקטים חיצוניים. על פי הערכה 90% מהרשומות תתווספנה למאגר/קטלוג באופן אוטומטי ו- 10% תווצרנה ידנית.

Paperity Central יהווה למעשה אינטגרציה של מקורות  שונים למדע פתוח שקיימים היום כגון github   ליישומים ושירותים נוספים, figshare לסטים של נתונים, myExperiment לתרשימי זרימה, ORCID   -לפרופילים של מחברים ו- Publons  בכול הקשור לשיפוט מאמרים.

הנתונים שיצטברו ב- Paperity Central  יהיו זמינים ליישומים חיצוניים באמצעות APIs.

paקטלוג מאוחד זה יהווה הרחבה לאב טיפוס שקיים היוםPaperity שהוא אגרגטור רב תחומי של כתבי עת במסלול הזהב  של הגישה הפתוחה, וכתבי עת היברידים. נכון להיום על פי מה שכתוב באתר ,  Paperity  כולל 938686 מאמרים מ- 2589 כתבי עת. באתר יש אפשרות של חיפוש בכול המאגר, ודפדוף על  פי כתבי עת ומאמרים שנוספו לאחרונה.

osהפרויקט Paperity Central מועמד ל-Open Science Prize ואם אכן יזכה במענק הוא ירחיב את Paperity במאפיינים עיקריים חשובים- אַגְרֶגַצְיָה  גם של המסלול הירוק בגישה הפתוחה, הוויקי, וה- APIs.

מן הראוי לציין שמספר לא מבוטל של אוניברסיטאות וספריות  הביעו רצונם להשתתף בפרויקט הפיילוט.

תועלת רבה מפרויקט זה יכולה לצמוח בעיקר למחקר  הביורפואי שמהווה למעלה מ- 80%   מהתכנים ב- Paperity

הפרויקט חדשני באופיו. אמנם קיימים היום מספר כלים קרובים שמנסים להשיג מטרות דומות  כגון : מאגרים נושאיים : PubMed Central, arXiv, RePEc, אגרגטורים של מאגרים מוסדיים – SHARE, BASE, OpenAIRE, CORE, OneRepo, מדריכים- DOAJ , מנועי חיפוש- Google Scholar , רשתות חברתיות – Academia.edu, ResearchGate, Mendeley.   אבל עדיין הם מצומצמים ביחס למה ל- Paperity Central מתכוון להיות . כמו כן הם חסרים את מאפיין הוויקי.

מן הראוי לציין שהצוות המפתח של Paperity Central  הוא אותו הצוות שפיתח את Paperity . והישגיו של Paperity עד כה שנמנו לעיל,  מעידים על יכולות הפיתוח שלו ועל עתידו המבטיח של הפרויקט הגדול –  Paperity Central.

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה science 2.0, גישה פתוחה, כללי, כתבי עת, מדע פתוח, נתונים מדעיים פתוחים, נתונים פתוחים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s