ספר חדש על מדדים להערכה מדעית וספרנים

metricsקיים  היום מספר לא מבוטל  של מדדים להערכה מדעית מהם מדדים מסורתיים ומהם מדדים חדשים אלטרנטיביים ברוח התקופה ה- altmetrics.  מה הם היתרונות והחסרונות של כול אחד מהמדדים, ומהו תפקידם של הספרנים בתחום ?  על כך בא לענות הספר Meaningful Metrics: A 21st Century Librarian's Guide to Bibliometrics, Altmetrics, and Research Impact , שיצא לאור בהוצאת  ACRL   ב- 2015.

הספר מיועד לספרנים  אבל הוא יכול להיות שימושי גם לאחרים ובעיקר לחוקרים. הוא עוסק באימפקט המדעי, ביבליומטריקה ו- altmetrics  עם דגש על תפקידם של הספרנים בתחום.

בספר  רשימה ארוכה של מדדים וכלים ביבליומטריים להערכה מסוווגים לקטגוריות :

מאגרי מידע בתשלום : Web of sciences, JCR, Scopus

מקורות מידע חופשיים :  SCImago Journal and Country Rank

Google scholar

תוכנות חופשיות שניתנות להורדה  – Publish or Perish (PoP) – תוכנה חופשית ברשת שמאפשרת לבצע ניתוחים לצורך הערכה מדעית של חוקרים בהסתמך על הנתונים בגוגל סקולר.

כלים נוספים בתשלום:Book Citation Index  שנוצר כאלטרנטיבה ל-  Google Scholar’s book

Data Citation Index,    ועוד…

פרק שלם בספר מוקדש לתפקידם של ספרנים בתחום זה –  הכרה ורכש של כלים מתאימים,  הדרכה ותפקידים נוספים שקשורים לתקשורת מדעית .

 בכתבה מענינת  מוצג ראיון עם המחברות של הספר בו דברו על הסיבות לכתיבת הספר בעיקר  הרצון לחשוף בפני קהילת הספרנים את  נושא ה- altmetrics  המתפתח,  במיוחד נוכח העובדה שלספרנים יש תפקיד חשוב בתקשורת המדעית  , עוד ניתן ללמוד מהדברים על מקומו של האיפקט פקטור בהערכה מדעית ומדוע יש צורך  במדדים נוספים. מהדברים עולה שמדד האימפקט פקטור המסורתי  אינו מתאים להערכת כול הדיסציפלינות המדעיות חסרון שעליו יכול לענות המדד  Source Normalized Impact Per Paper (SNIP).

מדדים חדשים נוספים שהתפתחו אחרי ה- impact factor   הם :

cited half-life, Eigenfactor, and Scopus Journal Rankings -SJR.

אלא שמדדים אלה כולם מבוססים על מספר ציטוטים . מדדי ה- altmetrics  לעומת זו מאפשרים להוסיף למשוואה  גורמים נוספים מעבר לציטוטים.

עוד נשמעה דיעה שמדדי –   altmetrics  אינם בהכרח מתיימרים להיות מדדים של איכות מחקר אלא יותר של השפעה פוטניציאלית, תפוצה ומחזור החיים של המחקר.

מן הראוי לציין שהספר אותו אפשר לרכוש בעלות של  60 דולר זמין היום גם כקובץ pdf  חופשי    .

אודות information-world

ד"ר יפה אהרוני , מידענית
פוסט זה פורסם בקטגוריה הערכה מדעית, הערכה מדעית - מדדים, מעולם הספריות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s